Coworking nebo vlastní kancelář? Vyzkoušejte obojí

 Coworking nebo vlastní kancelář? Vyzkoušejte obojí

Jsou veřejná, sálá z nich kreativní atmosféra a neustále se rozrůstají. Řeč je o coworkingových centrech, která denně lákají nejen tzv. homeofficáře. V čem je práce v coworkingu jiná? A proč se vyplatí mít kvalitně zařízenou home office a přesto dát coworkingu občas šanci?

Jak se pracuje v coworkingových centrech

Coworkingová centra jsou v podstatě veřejné kanceláře s kreativní atmosférou. Sdružují se v nich freelanceři, kreativci a další nezávislí profesionálové, kteří chtějí pracovat v prostředí s podobně naladěnými lidmi. Praha se nyní pyšní více než 20 coworkingovými centry, spousta jich najdete ale i v jiných městech. Místo si v centrech většinou musíte pronajmout, den na zkoušku ovšem bývá zdarma. Určitě tedy do centra zavítejte a možná zjistíte, že sdílení know-how a kreativní ruch vám vyhovuje mnohem víc než práce o samotě.

Nejoblíbenější coworkingy v Praze:
  • Sněmovní 7
  • Impact Hub
  • Paper Hub
  • K10 coworking

Coworkingová centra v rozkvětu

Do Prahy dokonce míří i WeWork, původem newyorský coworkingový start-up, který nyní opět získal další tučnou investici v řádech několika miliard. Firma se neuvěřitelně rozrůstá, expanduje do dalších zemí a kromě toho, že tvoří kanceláře třeba pro Microsoft, se také stává čtvrtým nejhodnotnějším start-upem na světě.

Někomu vyhovuje spíše home office

Pokud zjistíte, že se vám v coworkingových centrech pracuje špatně, vytvořte si příjemné pracovní místo doma, ať už kancelář nebo jen kout, a do coworkingových center docházejte jen občas. Intenzivní práce z domova je sice fajn, ale občas je potřeba prasknout tu svou pomyslnou bublinu a setkávat se i s lidmi z jiných oborů, abyste se ponořením do svého světa úplně nedistancovali od okolního dění.

Jak si home office vybavit, aby plnila svůj účel (a nestála majlant)?

Oddělte svůj pracovní koutek od zábavy

Jen málokdo má doma pokoj nazbyt, který může přetvořit v kancelář. To ale neznamená, že jste odkázáni k práci v ložnici nebo na gauči. Zkuste si oddělit pracovní a relaxační prostor třeba jen tím, že si ukořistíte koutek v obýváku a oddělíte jej obyčejným paravánem.

Základem je kvalitní židle

Máte-li sedavé zaměstnání, investujte do kvalitního kancelářského křesla nebo židle, vaše zdraví se vám odvděčí. Kancelářské křeslo bývá pohodlnější, ale to si vyberte jen tehdy, když práci věnujete pár hodin denně. Pro intenzivní 8hodinovou práci se určitě poohlédněte po kancelářské židli. Ta by měla mít nastavitelnou výšku sedáku, opěrky hlavy i zad, nejlépe s polstrováním.

Jaký stůl vybrat?

U stolu je nejdůležitější jeho výška, ideálně 70-80 cm. Rozhodně při práci neseďte u kuchyňského stolu, jelikož bývají mnohem nižší a mohou vás pak bolet záda. V případě PC počítejte i s prostorem na uložení skříňky, pro větší komfort pak i s výsuvným prostorem na klávesnici. Jestliže máte notebook, doporučujeme pořídit si externí klávesnici a stojan na laptop, abyste při práci seděli ve správné poloze.

Správné osvětlení vás naladí na pracovní vlnu

Osvětlení dělá divy, dokáže vás nabudit, ale také unavit. O vaši bdělost i pozornost se tak kromě dobré kávy postará i studené bílé osvětlení s teplotou chromatičnosti 4 – 6 000 kelvinů.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz