Dobročinná platforma Rupert: Pomáhejte z vaší oblíbené kavárny

 Dobročinná platforma Rupert: Pomáhejte z vaší oblíbené kavárny

Dobročinný projekt Rupert, jehož základnou je moravské město Šumperk, ale zrodil se v hlavě na Bali, chce propojit vzájemnou pomoc a vztah mezi sociálními organizacemi a dárci. Jde o dobročinnou platformu, která propojuje sociálně prospěšné organizace s dárci a gastronomickými zařízeními.

O čem váš projekt je?
Vše je založeno na lokálním principu. Lidé posílají peníze na druhý konec světa a přitom často nevědí, že v jejich ulici působí dobročinné organizace, které by také potřebovali pomoc. Těmto organizacím chceme pomáhat hlavně s propagací a s budováním vztahu s veřejností. Nechceme totiž, aby vztah organizací s dárci zůstal pouze u zaslání finančního daru, ale aby se lidé více zajímali i o další činnosti organizací. A na druhou stranu, aby organizace poskytovaly větší zpětnou vazbu. Zkrátka cílem je vybudovat vztah, který spolu organizace s dárci navážou, pevnější a dlouhodobější. Gastro zařízení jsou zase skvělé místo, jak se o lokálních organizacích dozvědět. Každé gastro zařízení zapojené do Ruperta, například kavárna, si vybere dobročinnou organizaci nebo projekt, který chce podpořit, a vytvoří pro něj speciální dobročinný produkt označený „naruperta“, ze kterého půjde určitá částka na vybraný projekt. Vy si tak bude moci zajít na svoji oblíbenou kávu nebo limonádu a zároveň tím podpoříte dobrou věc. Nebo pokud rádi objevujete, můžete si přes náš web najít úplně novou kavárnu, kde jste ještě nebyli. Podpořit organizace a jejich projekty můžete také přímo přes náš web www.rupertuvkabaret.cz.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Na Rupertovi pracujeme 4. Tým se skládal v průběhu a tvořím ho já – Petr Ciffra (zakladatel), Matěj Poláček (IT), Luka Lukaševič (IT) a Filip Trefil (grafik). Kluci se navíc, mimo své zaměření, postupně zapojují do ostatních činností a většinu věcí už vymýšlíme a tvoříme společně.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Nápad se mi urodil v hlavě při studijním pobytu v Indonésii, kdy jsem zrovna cestoval na skútru po Bali a jeden večer popíjel pivo na terase jednoho surfcampu. Z Bali jsem si dovezl několik dalších nápadů, po návratu do Čech jsem ale měl dost velké problémy se znovu naladit na místní vlnu a přemýšlel zase o cestě do zahraničí. Nakonec jsem se ale rozhodl zůstat a věci, které mi tu vadily, se snažil pomalu měnit, ať už přímo u sebe nebo ve svém okolí. Proto je i celý projekt Rupert založen na lokálním principu. Věřím totiž, že většinou se řešení nějakého problému nachází nedaleko, nebo dokonce přímo na konci vlastního krku.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nakopnout sám sebe a sehnat vhodné parťáky, kteří nápadu věřili a se kterými můžu zajít na pivo i mimo práci.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Jsme úplně na začátku, necítíme se tedy ještě úplně na to někomu radit.
Obecně si ale myslím, že je nejlepší jít s nápadem ihned na svět a nechat nápad střetnout s realitou. Udělat tedy nějaký rychlý prototyp, jednoduchý web nebo cokoli, kde zjistíte, jestli je o vaše řešení nějaký zájem. Spoustu věcí se dozvíte, upravíte, zrušíte a možná dostanete hned zkraje studenou sprchu. Pokud je ale o nápad zájem a žene vás silná intuice, že byste to měli udělat, nemusí taková sprcha ještě nic znamenat. Pravděpodobně totiž nebude tahle sprcha poslední. Takže raději všude chodit s ručníkem a druhý den začít s čistou a suchou hlavou znovu a lépe.

Na čem pracujete teď?
Z nápadu se pomalu přesouváme do reálného provozu a chystáme se založit firmu a nadační fond. Chceme Ruperta rozšířit po celé ČR, nejprve ale musíme vybudovat pevné základy, na které, a tomu pevně věříme, budeme po Šumperku nabalovat další města a obce. Pokud by nám s naší misí chtěl někdo jakkoli pomoci a k Rupertovi se přidat, budeme moc rádi, když se nám ozvete na [email protected] nebo do zpráv na facebooku – Rupert.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Foto: Filip Trefil

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz