Představujeme Dílnu 21. století, ostravský makerspace, který ovládl inovativní elektroniku

 Představujeme Dílnu 21. století, ostravský makerspace, který ovládl inovativní elektroniku

O novovodobých kutilech jsme již psali například v souvislosti s pražským hackerspace Brmlab. Před nějakou dobou začala v Ostravě fungovat Dílna 21. století a rozhodně se její zakladatelé mají čím chlubit. Jak vznikla a co nabízí členům si můžete přečíst v našem dalším rozhovoru.

Co vás přivedlo k založení makerspace v Ostravě?

Dlouhodobě se věnujeme vývoji software a hardware. Inovativní elektronice, wearables, umělé inteligenci a robotice. Rozhodli jsme se podělit o své nadšení s ostatními a dát k dispozici zázemí, které používáme k vývoji vlastních řešení. Rovněž máme tři roky vlastní startup na rehabilitaci pacientů po mozkové mrtvici REHABplus.cz. Chceme mít kolem sebe komunitu lidí a přátel, kteří mají stejné zájmy. Vznikla tak Dílna 21. století.

Kdo všech patří do týmu vaší dílny?

Interní tým tvoří Lukáš Satin a Libor Míček. Pomáhá nám také naše milá dívčí část z Číny jménem Sunny Zhao. Jezdí všude po světě a poslední dobou je hodně v Evropě. Zná všechny makerspace a fablaby, zajímá se o STEM edukaci a podporuje ji. Máme tak skvělé kontakty s Itálií, Španělskem, Německem, USA i Čínou. Vždy dokáže najít nové zajímavé technologie nejen pro děti. Občas se k nám tak dostane třeba jeden kus „nevydaného železa“, které se o týden později objeví na Kickstarteru, nebo máme možnost nechat si vyrobit elektroniku s vlastním logem v Číne v některé z těch kvalitnějších továren. V ČR například nevyrobíte chytré hodinky s AMOLED displejem, Androidem a 12 vrstvým plošným spojem o rozměrech dvou lidských nehtů. My něco takového máme ve výkladní skříni technologií v našem makerspace.

mks1

Jaké byly počátky při otevírání dílny?

Počátky byly tvrdé, stejně jako je tvrdý náš Moravskoslezský kraj. Po předchozích zkušenostech jsme se rozhodli uskutečnit tuto myšlenku sami. To znamená bez podpory města či EU. Díky širokému záběru se nám ale podařilo udržet náš sen naživu a v únoru 2017 to bude rok, co existujeme. Uskutečnil se u nás European MakerWeek nebo Celosvětový den Arduina. Minulý rok jsme se účastnili CES 2015 v Las Vegas a tento rok jsme nesli českou vlajku při zahájení Maker Faire Rome 2016.

Čím se můžete pochlubit?

Jsme design house na technologie, jsme továrna na nápady. Naše technologie jsou tak malé, že na 110m2 toho je opravdu dost. 3D tiskárny jsou dnes samozřejmostí, takže je najdete i u nás. Spolu s tím experimentální materiály s příměsí karbonu, dřeva, silikonu.

Máme nejnovější vychytávky přímo z první ruky od výrobců. Pro wearables jsou to experimentální materiály a metamateriály s částicemi stříbra, oceli. Elektronický obvod či nové ovládací prvky tak můžete sestavit z tkaničky, suchého zipu, látky či natahovací gumy. Nebo si můžete na obyčejnou látku umístit plátěný solární panel s vyšší účinosti než klasický sklokřemíkový panel.

Dále disponujeme širokou škálou mikročipů a MCU s Wifi, bez Wifi, Bluetooth, Lora. Prakticky vše lze zapojit do infrastruktury IoT pro Smart Home či Smart City.

U nás nenajdete nic, co není opensource. Roboty jsme sháněli velice dlouho. Jsou programovatelní, modulární a mají kompletní dokumentaci i se zdrojovými kódy k firmware. Nejedná se o klasický polotovar typu Lego. Vše děláme na maximum. Navštívili jsme osobně výrobce Pololu v Las Vegas a po pár hodinách technických konzultací a návštěvě výrobní haly jsme objednali jejich roboty. To samé u ostatních značek. Vybíráme jen to nejlepší. Máme vývojový kit pro chytré Android hodinky – kulaté i hranaté. Můžeme nechat vyrobit i vlastní Google Glass. Máme Tesla cívku i bezdrátové nabíjení od Tesly. Nejen to pro mobilní telefony, ale i jedno obří pro bezdrátový pohon servo motoru či robotické ruky.

mks3

Programovat můžete pomoci obrázkových ikonek pro děti, nebo pokud se cítíte na víc klidně v Javě, C++, FPGA.

Je toho opravdu hodně a nemáme čas si užívat všech těchto možností, proto bychom alespoň rádi viděli ostatní jak vytvoří něco nového a velkého!

Hlavně nám do toho ale nikdo nekecá a nemusíme kvůli dotacím vybírat takové a makové produkty s udržitelností 5 let. Každého půl roku se objeví převratná technologie v zahraničí a my si ji můžeme koupit, protože rovněž vyvíjíme podobné technologie.

V čem se dále liší vaše dílna od jiných?

Nezajímá nás žádný hackerspace či bezduché hobby vyšívání a vyřezávání. Máme rádi lidi, kteří mají konkrétní cíl či sen a chtějí jej realizovat. V ČR existuje spousta lidí, kteří si doma v paneláku či garáži něco tvoří, ale nenajdou odvahu z toho udělat produkt. Přičemž by díky toho mohli konečně dělat to, co je baví a dobře se uživit nebo mít kvalitní vedlejší zdroj příjmu. Toto chceme změnit!

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se vám dílnu daří dále úspěšně rozvíjet.

Foto: Martin Kusyn

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz