Chytrá kostka Tomáše Poláčka

 Chytrá kostka Tomáše Poláčka

Chytrá domácnost, tento pojem už většina z vás zná, nebo jej aspoň zaslechla. Prostě a jednoduše jde o ovládání prvků v bytě, jako je např. osvětlení, teplota, spuštění televize, pomocí techniky automaticky, nebo na dálku.

Tomáš Poláček z Babic u Říčan založil své podnikání na kostkách pro ovládání inteligentního domu. Dokonce s ním v loňských T-Mobile Rozjezdech získal 1. místo ve Středočeském kraji a navíc obdržel i celostátní cenu za technologické řešení. A to oprávněně. Jeho kostka je zhotovena z lakovaného dřeva a má ji průmyslově chráněnou jako mnohostěn, tudíž může mít různé velikosti a tvary.

Takže kdo se nekamarádí se složitým ovládáním, které je typické pro ostatní řešení automatizovaného domova, pro něj je kostka značka ideál. Jak říká sám Tomáš, “tím, že nemá displej, nikdy nepřekvapí nečekaným hlášením nebo požadavkem na aktualizaci – můžete se na ni spolehnout.” Kostky tak mohou výrazně pomoci seniorům, lidem se zhoršenou jemnou motorikou nebo díky gravírování Braillova písma i lidem se zrakovým postižením.

Na otázku, jak tedy funguje ovládání hladké kostky bez konektorů, jsme dostali tuto detailní odpověď: “Klasická kostka o šesti stranách se hodí např. jako budík, který nastavíte velmi rychle tím, že kostku otočíte požadovaným nápisem (např. 6:30 hod.) nahoru. Tímto úkonem, který vám sotva zabere dvě sekundy, nastavíte kromě budíku, osvětlení a rolety i vytápění teplé vody nebo podlahové vytápění v koupelně (to se spustí např. 30 minut před uvedeným časem buzení). Další kostku můžete mít v obývacím pokoji pro řízení multimédií – otočením strany s nápisem „Domácí kino“ nahoru se automaticky zatáhnou rolety, zapne projektor, mediální přehrávač a audio zesilovač, přepnou se příslušné HDMI vstupy a spustí předvolený film v seznamu. Přepnutí na TV, nebo vypnutí celého systému je otázkou otočení kostky na stranu TV, nebo OFF.”

Dřevěné kostky lze integrovat do jakéhokoliv systému chytré domácnosti. Tomáš Poláček k nim nabízí i vlastní striktně decentralizovaný systém automatizace, jehož výhodou je odolnost vůči poruchám a možnost rozšíření o další funkce podle libosti. V systému tedy chybí úzké hrdlo v podobě ústředny, která má u jiných systémů limitovanou kapacitu/rychlost odezvy, příp. při její poruše hrozí výpadek všech systémů, které řídí. K samotné kostce je potřebný přijímač a softwarová integrace do systémů domácnosti. To je individuálně řešeno nabídkami integračních partnerů. Takže Tomáš Poláček se soustředí hlavně na design upravený dle přání zákazníka, jako je typ dřeva, velikost, tvar či popisy stran.

Výše zmíněná soutěž přinesla kromě medializace i spolupráci s mnoha obchodními partnery. Vítězná finanční odměna pak dle vlastních slov “napomohla nákupu vybavení pro optimalizaci výroby, navýšení výrobní kapacity a zlepšení kvality. Konkrétně tak používám CO2 laser pro gravírování, 3D tiskárnu, různé řezací, vrtací a brousící stroje“.

Webové stránky tohoto podnikatele nehledejte, distribuci a prodej má založen úmyslně na principu B2B. A úspěšně, export do zahraničí na sebe nenechá dlouho čekat. Kromě něj je v plánu řešení pro kancelářské budovy (ovladače v podobě loga firmy pro řízení zasedacích místností) a školy (výukový set, který umožní studentům porozumět, jak funguje internet věcí, a realizovat své nápady a vylepšení). Kdo si chce kostku vyzkoušet, má tu možnost v Magenta Experience Center v OC Arkády Pankrác v Praze.

Foto: archiv Tomáše Poláčka

Related post

MámNapad.cz