Edudadoo – jak snadno rozmluvit děti

 Edudadoo – jak snadno rozmluvit děti

Možná chcete své děti konečně rozmluvit, ale nedaří se to. Můžete zkusit aplikaci Edudadoo, kterou vytvořil Adam Vlček a která získala 3. místo v Jihomoravském kraji v soutěži T-Mobile Rozjezdy. Víc o ní se dočtete v tomto rozhovoru.

Představte prosím čtenářům svou aplikaci.
Edudadoo dává dětem a rodičům možnost využít mobilní technologie ke smysluplné společné hře a rozvoji dětských schopností. Děti si procvičí hlavně slovní zásobu, paměť a motoriku. To všechno v pohádkovém ručně kresleném světě plném barevných ušatých tvorečků, kterým říkám eďouši.
Velkou výhodou je možnost přidávat do appky vlastní fotky a nahrávat k nim zvuky, se kterými si pak můžou děti hrát ve všech aktivitách, které Edudadoo nabízí. Můžou si tak třeba vybarvit fotku svého psa Punti, hrát pexeso s mluvícími fotkami členů vlastní rodiny, nebo ukazovat zvířátka z výletu podle jejich zvuků.
A aby se dětem obrazovka snáz odkládala, můžou jim rodiče vytisknout materiály, s nimiž budou děti pokračovat ve hře s eďouchy třeba u papíru a pastelek. Co třeba si o nich přečíst příběh, vytisknout je, vybarvit, vystřihnout a nakonec si s nimi zahrát divadlo?

Jak vás napadlo takovou aplikaci vytvořit?
Mému synovi Štěpánovi se dlouho nechtělo mluvit. Hledali jsme se ženou, jak bychom mu pomohli. Večer jsme četli pohádky, šli jsme za logopedkou, hráli si, ale nic nefungovalo. Zkoušeli jsme i různé dětské edukační aplikace, ale moc se nám nelíbily. A tak, protože jsem programátor, začal jsem po večerech kutit přesně takovou, kterou jsem nenašel. Měla mluvit česky, dávat smysl a být pěkná. Hlavně jsem do ní ale chtěl přidávat vlastní obrázky a zvuky. Třeba fotku babičky, jak říká „Ahoj Štěpo“. A když už si dám práci s přidáváním vlastních věcí, tak jsem chtěl, aby to appka dokázala opravdu využít a ne jen ukazovat jednoduché kartičky.
Nejdřív jsem Edudadoo dělal pro vlastní zábavu a pro Štěpu, ale postupně se z toho vyklubala appka, se kterou jsem se rozhodl vyrazit do světa.

Jste autorem všech obrázků v aplikaci? Kde berete nápady?
Ano, jsem autorem všech kreslených obrázků v Edudadoo. Eďouši, postavičky provázející děti appkou, přišli na svět tak trochu náhodou. Dlouho jsem vymýšlel, jak v menu propojit libovolnou hru s libovolným albem. Nakonec jsem si nakreslil smajlíka, jak v jedné ruce drží hru a v druhé album. Z něj se po hromadě dalších náčrtů vyklubal první praeďouch a brzo byla barevných vlasatých zvědavců plná appka. Zalíbilo se mi, že jsou takoví netradiční, a tak se snažím ve stejném duchu držet i zbytek prostředí, aby bylo pro děti zajímavé a pohádkové. Takže si často dlouho čmárám a ono na mě nakonec něco vykoukne.
Kromě kresleného uživatelského rozhraní appky a kreslených alb je zde i několik fotografií, třeba exotická zvířata jsou z fotobanky.

Čím je vaše aplikace odlišná od jiných na podobné bázi?
Edudadoo se snaží maximálně propojit svět appky s reálným světem dítěte. Od ručně kreslené grafiky, přes přidávání oblíbených věcí po rostoucí databázi aktivit usnadňujících odložení tabletu. Appka má sloužit jako zpestření společných aktivit dítěte s rodičem, ne jako náhrada rodiče.
Navíc mám dobrou zpětnou vazbu od rodičů, kteří také řeší problémy s mluvením. Například jedna maminka mi psala, že se jí díky Edudadoo podařilo rozmluvit syna s poruchou autistického spektra. Na rozdíl od klasičtějších metod ho Edudadoo prostě bavilo.

Není vhodné, aby malé děti byly dlouho vystaveny obrazovkám, proč jim tedy má zrovna tato aplikace pomoci než reálný svět?
Reálný svět je samozřejmě základ. Nevhodné je zejména pasivní samostatné koukání na náhodná videa plná reklam. Pokud je obrazovka použitá k aktivní společné hře, která navíc do svého prostředí reálný svět zapojuje, je situace výrazně lepší. Obrazovky děti velmi lákají, ale než z nich dělat zakázané ovoce, je lepší s nimi děti smysluplně seznámit a určit k nim pravidla. S budováním pravidel v Edudadoo pomáhá i vestavěný budík, který po uplynutí stanoveného času nabídne možnost pokračovat ve hře s eďouchy v reálném světě.

Jak jste došel ke zvláštnímu názvu?
Začátek je ze slova „edukační“. Druhá část je ze slova „dadů“, jak mi tou dobou říkal Štěpa. Akotát „ů“ se změnilo na anglické „oo“ podle „Scooby-Doo“. Původně jsem chtěl postavičky pojmenovat „edíci“, ale Štěpa jim začal říkat „eďouši“, tak už jim to zůstalo. První doma ušitý eďouch je dodnes jeho nejoblíbenější plyšák.

Foto: Adam Vlček

 

 

Related post

MámNapad.cz