Hypotéky mají dlouhou historii

 Hypotéky mají dlouhou historii

Hypotéky byly žadatelům k dispozici už v sedmnáctém století. U nás došlo k jejich rozvoji za první republiky. Po II. sv. válce byla jejich existence ukončena.

Hypotéky mají dlouhou historii

Bylo by mylné se domnívat, že hypotéky jsou výdobytkem moderní společnosti. Hypoteční banky bychom našli už v Anglii, a to dokonce v sedmnáctém století. Ale podobné bankovní či nebankovní půjčky, jaké známe ze současné doby, mohli mít naši předkové už mnohem dříve.

  • Lidé ale v dávných dobách nechodili do banky.
  • Věřiteli se stávali příslušníci bohaté šlechty nebo movití měšťané.

o Většinou se jednalo o produkt podobný tomu, který můžeme využít i dnes a známe ho pod označením půjčka se zástavou.

Zástava majetku byla tedy prakticky jedinou možnou zárukou, kterou mohl dlužník za svůj závazek ručit. Z dnešního úhlu pohledu se vlastně jednalo o finanční produkt, kterým je nebankovní půjčka.

  • Vznik hypotečních bank v Českých zemích odstartovala hypoteční banka Království českého, která byla založena v druhé polovině devatenáctého století.
  • Tato půjčka byla určena přímo na pořízení nemovitosti nebo pozemkového majetku.

V nově vzniklém Československu bychom si mohli zažádat o hypotéku u čtyř hypotečních bank. Ty podléhaly přímo dozoru zemských správních orgánů. Úvěr, který byl v tehdejší takzvané první republice poskytován, ale nesměl přesáhnout hodnotu 60 % ze zastavené nemovitosti.

Současná nabídka je velice široká

V současné době je nabídka institucí, které nabízejí hypotéku, velice široká. Výběr je ale velice zjednodušen webovým nástrojem, kterým je hypoteční kalkulačka. Díky ní snadno zjistíte, na jakou hypotéku dosáhnete a která je pro vás tou nejvýhodnější.

o Rozvoj hypotečního trhu se zastavil vinou druhé světové války.

o Po jejím ukončení byly hypotéky na dlouhou dobu zrušeny.

Dnes je možné vybírat z mnoha finančních produktů. K dispozici jsou nejen hypotéky, ale také například půjčka do výplaty, která vám pomůže v okamžité finanční nouzi. Je to nebankovní půjčka, která je rychle vyřízena a její doba splatnosti obvykle nepřesáhne jeden kalendářní měsíc.

Related post

MámNapad.cz