Indoor „bylinková farma“ Urbanio – čerstvá sklizeň mikrobylinek a zeleniny v kanceláři, obchodě či restauraci po celý rok

 Indoor „bylinková farma“ Urbanio – čerstvá sklizeň mikrobylinek a zeleniny v kanceláři, obchodě či restauraci po celý rok

Zkvalitnění vnitřního prostředí, podpora zdraví zaměstnanců, snižování uhlíkové stopy, společenská odpovědnost… Strategie, které se snaží naplnit snad každá zodpovědná firma, se propojují v jednom unikátním produktu: Hydroponickém modulárním systému pro pěstování mikrobylinek a zeleniny Urbanio z českého technologického start-upu GreeenTech. Tato indoor technologie pro pěstování aktuálně slaví úspěšnou premiéru na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 Dubai.

GreeenTech jako první v České republice staví hydroponické kontejnery pro pěstování naprosto kdekoli, v jakýchkoli klimatických podmínkách. Urbanio má sloužit k rekultivaci zanedbaných a nevyužitých prostor nebo k ozelenění kanceláří či do restaurací. Pěstební systém je plně modulární, takže lze vytvořit konstrukci na míru konkrétnímu místu a pěstovat až 10 druhů plodin najednou. Čerstvý salát, bazalka, špenát či mikrobylinky nabité vitamíny jsou tak nadosah po celý rok, bez ohledu na počasí.

Jak Urbanio funguje? Celý regál je řízený automatizovaně pomocí vlastního IoT systému, a to procesorem PLC Simatic S7-1200 od Siemens. Využije se tak na míru navržený software pro řízení pěstebních procesů, který pracuje například s úpravou vody či vzduchotechnikou a celkově nastavuje ty nejvhodnější podmínky pro růst rostlin. Co nejlepší světelné podmínky zajišťují světla Tungsram s variabilním spektrem pro optimalizaci pěstebního procesu. Hydroponické pěstování ušetří až 95 % vody oproti konvenčnímu zemědělství a nepotřebuje žádné chemické postřiky. Výhodou také je, že celý proces lze spravovat na dálku prostřednictvím vzdálené správy. Stačí k tomu pouze přístup k internetu a počítač, tablet či chytrý telefon.

Na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 Dubai má Urbanio své místo v prostoru Plzeňské restaurace v českém pavilonu, kde technologie pěstebních kontejnerů vzbudila velmi příznivé reakce: „Naše bylinková farmička tady je skutečně malá, týdně jsme schopni vyprodukovat asi dvacet porcí mikrobylinek a asi 15 porcí salátů, které primárně dodáváme do Plzeňské restaurace v našem pavilonu. Zájem ale registrujeme i ze strany ostatních pavilonů, v nichž mají restaurace, například z Holandska, Lucemburska, Saudské Arábie, Ukrajiny a také ze Švédska. Právě Švédům se technologie hodně líbí a chtějí ji využít i v dubajské pobočce řetězce Ikea,“ potvrzuje přímo z Dubaje CEO GreeenTech Dmitrij Lipovskij.

O GreeenTech

GreeenTech založili v červenci 2020 Dmitrij Lipovskij, Karolína Pumprová a Milan Souček. Společnost se jako první v ČR zabývá vývojem a výrobou hydroponických pěstebních kontejnerů s cílem umožnit lokální pěstování zeleniny, mikrobylinek a drobného ovoce kdekoli na světě. V souladu s touto vizí společnost vyvíjí vlastní IoT systém, přispívá k inovaci zemědělství a nastartování potravinové soběstačnosti. Součástí GreeenTech je městská farma HerbaFabrica, která ze svých dvou pražských poboček dodává čerstvé lokální mikrobylinky a zeleninu do restaurací a bister. Kromě toho také nabízí plodiny do firem a coworkingů jako zdravý firemní benefit v rámci služby HerbaShare. GreeenTech je hrdým členem Asociace společenské odpovědnosti, která sdružuje společensky odpovědné a udržitelné firmy.

KONTAKT

GreeenTech

Instagram | Facebook | LinkedIn

Related post

MámNapad.cz