Jak si uchovat svůj Bitcoin v bezpečí?
Bitcoin, Litecoin, Ethereum – kryptoměny, které jsou mezi námi sice už dlouhá léta, ale až donedávna je skoro nikdo nebral vážně. Jenže pak se o ně začal zajímat sám Elon Musk, génius dnešní moderní doby, jejich hodnota začala růst rychlostí blesku a najednou jsme je vlastnili skoro všichni. Zatímco někdo k investici přistupoval bezpečně a využil peněženek pro kryptoměny, jiný je nechal na pospas hackerům. A později toho litoval.
Bitcoin je nutné mít v bezpečí
Kryptoměny, konkrétně Bitcoin jsou choulostivá záležitost, která něco stojí. Zájem o ně je, a to i ze stran hackerů a podobných “padouchů”. I když se zrovna vy nemusíte stát terčem jejich útoku a vaše kryptoměny mohou ležet na burze třeba několik let, také se vás štěstěna nemusí držet a o Bitcoin nakoupený za desítky tisíc přijdete.
Uložené kryptoměny na burze nejsou stoprocentně v bezpečí a ani je nemáte vůbec pod kontrolou. Nejste majitelem burzy, nedržíte od burzy klíč. Je proto dobré využít nejlepší Bitcoin peněženky, na kterou je spolehnutí.
Existují hardwarové a softwarové peněženky
Dnes rozeznáváme dva druhy Bitcoin peněženky, a to hardwarovou a softwarovou alternativu.
Hardwarová peněženka má vlastní hardware
První zmíněnou je samostatné zařízení, které má vlastní hardware. Je navržené k ukládání privátních klíčů. Přirovnat ho lze k drobnému USB disku, v němž se ukrývá takový malý počítač mající jak displej, tak tlačítka, rozhraní a další.
Zabezpečení je pomocí slov, které jsou vaším osobním klíčem. Riziko hrozí pouze v případě, že by se ke klíči někdo dostal. V takovém případě vám nastřádané kryptoměny může s klidným svědomím ukrást. Na druhou stranu pakliže disk ztratíte nebo se rozbije či peněženku ukradnou, privátní klíč můžete zadat do jiného zařízení a o své jmění nepřijdete. A při krádeži se bez klíče k vašemu virtuálnímu majetku taktéž nikdo nedostane.
Softwarová peněženka jako aplikace v mobilu
Stále více využívané jsou softwarové peněženky, které lze definovat jako aplikace v mobilním telefonu, případně v počítači. Jejich hlavním benefitem je množství funkcí, které uživatelům nabízí prakticky ihned po stažení do jeho zařízení. Nabízí ucelený přehled prakticky o všem, ať už mluvíme o uskutečněných transakcích nebo o aktuálním vývoji kryptoměny.
Softwarové peněženky nabízí anonymní zacházení s Bitcoinem. Mnohdy nejdou transakce přes jednu adresu, čímž se stává nákup kryptoměny ještě anonymnější záležitostí. Co se týče privátního klíče, ten je zašifrován v zařízení uživatele. Celková bezpečnost se neodráží pouze od používání mobilní aplikace, ale od bezpečnostních návyků uživatele a zabezpečení jeho smartphonu.
Znáte cold a hot wallet?
Téma ,,Bitcoin peněženky” bychom mohli ještě rozvést o dva pojmy, kterými jsou cold a hot wallet. V souvislosti se zabezpečením kryptoměn se o nich mluví velmi často, přesto se najdou jedinci, kteří o těchto druzích peněženky ještě neslyšeli.
Hot wallet jsou takové peněženky, které jsou připojené k internetu a které se používají. Takzvané cold wallet nejsou takzvané offline verze a mají definovat právě zmiňované hardwarové peněženky. Jsou to zpravidla peněženky ne ve formě aplikace, ale ty, které v telefonu nebo počítači prostě jsou.
Nenechávejte své Bitcoiny na burze
Jak uchovat svůj Bitcoin v bezpečí? Rozhodně ne tak, že si ho ponecháte na burze. Jak již bylo zmíněno, jedná se o nejméně bezpečnou alternativu, jelikož nad ní nemáte absolutní kontrolu. Burzy vlastní někdo zcela jiný čili musíte důvěřovat třetí straně, že zdárně odolají útokům hackerům, kterých v posledních měsících výrazně přibylo.