Lemonero – jednoduše půjčený kapitál pro e-shopy

 Lemonero – jednoduše půjčený kapitál pro e-shopy

V rozhovoru s Jiřím Lexou (Head of Marketing and Partnership) vám představíme unikátní úvěrovou společnost Lemonero, která na trhu nepůsobí dlouho, ale zaznamenala už řadu úspěchů, kupříkladu nedávné ocenění The Best Digital Lending solution for SMEs.

Popište čtenářům váš projekt.
Lemonero založili v roce 2019 Jan Laštůvka a Luboš Malík mající ve světové e-commerce více než 10 let praxe. A to díky analytickému nástroji Monkey Data, který dodnes využívá přes 30 tisíc e-shopů po celém světě. Právě tato zkušenost jim ukázala, že je e-commerce sektor silně podfinancovaný. Následovaly průzkumy a analýzy, jež tuhle tezi jasně potvrdily. E-shopy mají s kapitálem problém a získat ho externě je pro ně ještě větší překážkou. Toto zjištění pak stálo za zrodem fintechového startupu Lemonero, jenž zaujal i jednu z největších tuzemských bank, Komerční banku, a také Societe Generale Group.

VIDEO – https://www.youtube.com/watch?v=KoZf5tDr4PQ

Proč je lepší si vzít úvěr u vás než u banky?
Vyřízení je extrémně jednoduché, probíhá online a na pár kliknutí. A i dle mnoha našich referencí nebo hodnocení doplňků je znát, že až 1 000 000 Kč mají e-shopaři na účtu během 10 minut, někteří i dříve. Citovat bych mohl například hodnocení e-shopu Detailers.cz: „Vše v naprostém pořádku, rychlé vyřízení a schválení. Peníze na účtu do pěti minut!”
Navíc díky unikátnímu AI-scoring modelu a práci s daty e-shopů umíme financovat a schválit daleko vyšší procento žadatelů než běžný poskytovatel úvěrů. Uspěje až 80 % e-shopařů a vystačí si jen s běžně dostupnými dokumenty. Proto žádost zabere pouze pár minut a peníze mohou mít na účtu obratem. Našemu algoritmu se strojovým učením navíc stačí historie jen 6 měsíců. Tu si stáhne pomocí API propojení, které máme k dispozici u největších tuzemských e-commerce hráčů jako Shoptet, Eshop-rychle, Exitshop nebo Upgates. Mezi další velké partnery patří Mall nebo nedávno spuštěná Alza, kde jsme poprvé na českém trhu představili embedded formu financování. Tedy takzvaný white-label produkt poskytovaný třetí stranou pod značkou partnera – Mall Financing a Alza Financing. Spolupracujeme ale také například s Liftagem a začátkem příštího roku představíme dalšího velkého partnera, díky němuž značně rozšíříme počet českých e-shopů, které budeme schopni obsloužit.
V čem vidím další přidanou hodnotu našeho scoringu podle výkonu a dat e-shopu, je bezpečnost. Hlavní prioritou je pro nás podpora růstového potenciálu majitelů internetových obchodů. A díky tomuto objektivnímu vyhodnocení jim nabídneme financování vždy jen v takové výši, kterou si mohou bezpečně dovolit a nezpůsobí jim žádné komplikace.

Úvěrových společností je na trhu hodně, proč jste se rozhodli jít tímto směrem? V čem jste jiní?
Ano, konkurence je na trhu finančních produktů obrovská. V čem jsme ale jiní a unikátní, jsem již velmi obsáhle popsal v rámci předchozí otázky a nebudu se k tomu tedy vracet a opakovat se. Způsob, kterým financování e-shopů poskytujeme, je ale oproti konkurenci naprosto odlišný. Snadnější, komfortnější a rychlejší. A v tom je i naše jedinečnost a vize. Přinést revoluci ve financování evropské e-commerce a pomoci e-shopařům splnit si jejich sny a naplnit jejich potenciál, v čemž se musí mnohdy omezovat a pracovat pouze s vlastním kapitálem. Ten ale nemá nikdo nekonečný. A proto jsme tady my. Proto je tady Lemonero.

Jak dlouho už působíte na trhu?
Na trhu působíme necelé dva roky. Průlomová pro nás ale byla investice od KB v říjnu roku 2020 a následné spuštění spolupráce a financování e-shopů na největší tuzemské platformě Shoptet. Od té doby jsme zaznamenali mnoho důležitých milníků.Nedávno například již zmiňované spuštění Alza Financing, ale také získané ocenění The Best Digital Lending solution for SMEs, které přebral 25. 11. 2021 náš CEO v polském Krakově od SME Banking Club.

Pokud si jako firma budu chtít u vás půjčit, co mě čeká?
Čeká vás pár kliknutí v administraci vašeho e-shopu, volba výše financování a délky splácení – 3, 6, nebo 12 měsíců. Přeplatek 0,99 % za každý měsíc splátek vidíte okamžitě a vše je transparentní. Pak už jen nahrajete běžně dostupné dokumenty, smlouvu podepíšete online a peníze na účet zasíláme obratem. A můžete investovat do čehokoliv, půjčka je bezúčelová. Je zde také možnost předčasného splacení a pochopitelně i opakovaného čerpání. S tím se setkáváme téměř u všech e-shopařů, kteří čerpali externí investiční kapitál. V průměru totiž naše financování využívají téměř 3x v roce.

Foto: archiv Lemonero

Related post

MámNapad.cz