Odpad z kaváren a restaurací mění studenti VUT v nábytek. Spolupráci už navázali i ve Vídni

 Odpad z kaváren a restaurací mění studenti VUT v nábytek. Spolupráci už navázali i ve Vídni

Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb. Díky práci brněnských studentů z nich po zbroušení a vyleštění vznikají jednoduché stolky nebo třeba držáky na kávu. Zatím se trojice kreativců pracující pod jménem Plastic Guys zaměřila na interiéry, v budoucnu chtějí ale dodávat i plastové obklady.

„Když si člověk odnáší kávu v našem držáku, má dobrý pocit, že odpad, který vyprodukoval, je ihned využitelný. Chceme, aby lidé viděli, že třídit odpad je přínosem,“ vysvětlil student magisterského studia Marco Aulisa. Ten společně se Štěpánem Mackem a Ondřejem Venclíkem založil uskupení Plastic Guys, které už loni v létě zaujalo projektem Plastic Crystal, díky němuž se odpad z lesů proměnil v praktickou turistickou útulnu. Letos se studenti rozhodli bojovat s plastovým odpadem z gastronomie.

„Každá kavárna má svůj odpad, který nejprve roztřídíme, rozemeleme na granulát, následně zahřejeme a slisujeme, čímž vzniknou pevné plastové desky. Každá taková pracovní deska je ručně vyrobená a naprostý originál. V budoucnu chceme vytvořit i certifikáty, kde bude uvedeno číslo dané desky a jméno zákazníka,“ naznačil plány Ondřej Venclík. Pokud kavárna nemá dostatek vlastního odpadu pro výrobu nábytku, studenti jí mohou pomoci – poslední rok a půl totiž sbírali odpad, a to nejen z gastronomie, ale také z kosmetického průmyslu.

Klíčové je podle mladých architektů správně roztřídit plasty podle skupin, na pevnou desku stolu je například ideální polypropylen. Z méně kvalitního odpadu pak vznikají tenčí desky, z nichž studenti vyřezávají zmíněné držáky na kelímky. „Když někdo kupuje kávu, tak se třeba stane, že jich s sebou bere víc, ale nemůže to vše odnést. Proto nabízíme jako menší doplněk tzv. cup holdery,“ doplnil Venclík, podle kterého lze z jednoho pytle odpadků vyrobit až osm takových pomocníků.

Studenti už se svým nápadem oslovili první zákazníky, i když zatím jde o jednotky klientů. Zájem o jejich recyklované zboží už projevily podniky z Brna, Prahy, Liberce či Vídně. „Do jednoduchého a méně výrazného interiéru nabízíme velmi barevné kombinace desek, naopak pro ty pestré máme k dispozici jednoduchou směs bílé, šedé či černé,“ popisuje nabídku Aulisa. Výroba jedné stolní desky trvá i s následným chladnutím zhruba osm hodin.

„Zatím se držíme interiérů, ale po testech odolnosti bychom rádi vyzkoušeli i obklady z plastu. Ostatně na plastový zahradní nábytek si dnes už všichni zvykli,“ tvrdí Aulisa, který s kolegy nadále zkoumá chování plastové útulny umístěné v areálu Fakulty stavební.

Zdroj: Vysoké učení technické v Brně

Related post

MámNapad.cz