Stavaři stavařům – projekt pro všechny odborníky z oboru stavebnictví

 Stavaři stavařům – projekt pro všechny odborníky z oboru stavebnictví

Ať už si architekt, projektant, profesant, generální dodavatel stavby, či řemeslník, tak je tu pro tebe tento projekt, který zvítězil v T-Mobile Rozjezdech.

Popište svůj projekt.
Náš projekt Stavaři Stavařům má za cíl zlepšit celý obor stavařiny. Narovnat vztahy mezi klienty a stavaři. Naučit stavaře, jak vyjednávat férové podmínky své práce s klienty. Naučit stavaře, jak vysvětlit svou práci klientovi, tak aby klient ocenil práci stavaře a pochopil cenu a termín projektu. Známe hodně stavařů a ještě více smutných a nepěkných příběhů. Na základě toho nás napadlo založit vzdělávací kurzy, kde předáváme naše zkušenosti architekta, projektanta a stavaře, aby vztah mezi klientem a stavařem byl otevřený a férový. To dnes bohužel – častokrát – není.

Jak velký zájem je mezi stavaři o vaše kurzy?
Jako u každého nového projektu trvá nějakou chvíli, než se dostane mezi více lidí. My jsme začali jednodenními fyzickými kurzy, které pořádáme pro 10–12 stavařů. Atmosféra je přátelská, debatujeme nad různými situacemi a vysvětlujeme si, jak je řešit ve vztahu ke klientovi. Hodně stavařů nás žádalo o on-line kurzy, jež jsme v roce 2020 připravili. Takže se kurzy Stavaři Stavařům dostávají k více a více stavařům, za což jsme moc rádi.

Proč jste se zapojili do T-Mobile Rozjezdů?
Chtěli jsme vidět jiné různé nápady, potkat lidi, kteří mají podobné smýšlení jako my. Zkrátka ty, kteří chtějí založit, změnit či vylepšit nějakou věc. Bylo to inspirativní. Popovídali jsme si s různými lidmi a vyměnili si mezi sebou několik příběhů a zkušeností, což se vždy u nového projektu hodí.

O kolik víc se vám začalo dařit po vítězství v T-Mobile Rozjezdech?
Naše umístění ocenili hlavně klienti, kteří chtějí se stavaři spolupracovat. Ocenili, že chceme stavaře naučit to, jak nastavit férové podmínky spolupráce mezi stavařem a klientem. Dost stavařů nám psalo, že nám drží palce v našem snažení a že náš projekt podporují. To jsou vždycky věci, které nás hodně potěší a utvrdí v tom, že jsme na správné cestě, abychom obor stavařiny – jak my říkáme – narovnali a vrátili mu úroveň, kterou stavařina především za první republiky měla.

Jak si vedou stavaři obecně v covidové atmosféře, je pořád zájem o jejich služby?
Naštěstí se to, řekl bych, zatím nezměnilo. To znamená, že zájem o služby stavařů je stále vysoký. V oblasti architektury a projektů je to hodně dáno tím, že stavařina je obor s dlouhou setrvačností. Projekty trvají měsíce, velké projekty roky, takže bude chvíli trvat, než se to ve stavařině podepíše. Ale může se to stát. To není vyloučeno. V oblasti realizace je situace trochu jiná. Tam zájem taky neopadl, protože řemeslníků ubývá, a tím pádem práci pořád mají. Musíme doufat, že covidový duch se kolem stavařiny jenom mihne a tolik ji nepoškodí. Ale stát se může cokoliv, křišťálovou kouli nemá totiž nikdo z nás.

Pracujete ještě na nějakém jiném zajímavém projektu?
Pracujeme ještě na vzdělávacím kurzu Stavaři klientům. Ten je určen pro všechny, kteří si chtějí postavit, nebo rekonstruovat rodinný dům. Kroků čekajících na klienty je opravdu hodně a oni v nich dělají stále stejné chyby. Úplně zbytečně. Chceme, aby měli cestu k vysněnému bydlení co nejjednodušší. My jim vysvětlujeme celý postup, od začátku do konce, po jednotlivých krocích. Mluvíme o obsahu, termínech a cenách, s nimiž se při stavbě nebo rekonstrukci potkají. Kurz jsme založili proto, že v našem ateliéru slýcháme podobně nepřesné představy klientů. Chceme, aby klienti chyby neopakovali, a ušetřili tak peníze a čas, jenž můžou věnovat např. rodině a volnému času. Jak my říkáme, není třeba objevovat kolo, když už bylo jednou objeveno.

Foto: archiv Stavaři stavařům; Tomáš Jeřábek

Related post

MámNapad.cz