Začínáte podnikat? Snižte provozní náklady na minimum!

 Začínáte podnikat? Snižte provozní náklady na minimum!

Začátky v podnikání bývají často těžké. Někdy je potřeba investovat mnoho úsilí, jindy peněz a někdy od obojího trochu. Právě finance mnoho začínajících podnikatelů trápí. Náklady na provoz jsou totiž často vyšší, než očekávají. I s tím se však dá něco dělat. Pojďme se podívat, jak ušetřit co nejvíce a zvýšit tak své zisky.

Úspora energií

Ušetřit na elektřině je dnes základ při jakémkoliv snižování nákladů. Začněte s výměnou žárovek v celých prostorách obchodu či skladu za nejúspornější verzi. Zajímat bychom se měli také o spotřebiče a přístroje. Staré počítače, monitory nebo různé spotřebiče na provozu, které sice fungují, ale mají to nejlepší za sebou, vás mohou stát ve finále víc než pořízení nových kousků.

Revize smluv

Revize smluv se netýkají pouze úspory energií (u kterých by nová smlouva byla v dnešní situaci spíše kontraproduktivní). Kontrolovat bychom si měli hlavně pojistné smlouvy, a to každoročně, vždy před jejich výročím. Pojištění majetku či povinné ručení u vozidel může být zbytečně vysoké, trh s pojistkami je velmi živý a každý rok tak můžete dostat nové, výhodnější nabídky, díky kterým ušetříte i tisíce korun.

Šetřete i v kanceláři, při balení objednávek nebo při úklidu

V kanceláři se plýtvá penězi nejčastěji, není to totiž na první pohled tak patrné. Jen zbytečné tištění některých dokumentů, které bohatě stačí mít uložené na disku v počítači, může stát tisíce korun ročně. Tisk totiž není jen cartridge, ale také papír, energie či údržba tiskárny. Při nákupu náplně sáhněte třeba po alternativních tonerech Torex, které jsou levnější variantou originálních náplní. Nezapomeňte ani šetřit papír, pokud už musíte dokumenty opravdu tisknout, zvolte oboustranný tisk.

Ušetřit se dá také při balení objednávek. K tomu se snažte recyklovat krabice, karton a výplň balíků – místo drahé a neekologické bublinkové folie raději použijte skartovaný karton z krabic z vašich objednávek zboží na sklad, u balíků šetřete s lepicí páskou.

Na zbytečné plýtvání dejte pozor i při úklidu. Firmy někdy utrácejí až absurdní sumy za čisticí prostředky, ubrousky, toaletní papír a další potřeby pro úklid. Vyplatí se si pro všechny tyto provozní nezbytnosti najít dodavatele s dlouhodobě nízkými cenami. Některé firmy řeší úklid či kancelářské pomůcky formou barteru a tyto potřeby dostávají například výměnou za reklamu.

Prostory k podnikání

Mít krásné, velké prostory přímo uprostřed náměstí je jistě snem každého podnikatele, který plánuje otevření kamenné pobočky svého obchodu, případně nabídku služeb. Je to však nutné? Ano, pravděpodobně se díky tomu dostanete více do povědomí, ale je třeba si to dobře spočítat. To, zda je výhodné investovat do drahých prostor záleží hlavně na typu podnikání – obchod se zbožím k prodeji, který nedisponuje e-shopem, výrazné a dražší prostory vyžaduje, nicméně pokud jde většina objednávek přes e-shop nebo vás klienti ohledně služeb kontaktují přes web či sociální sítě, můžete zvolit nenápadné prostory za méně peněz.

Related post

MámNapad.cz