Budoucnost 3D tisku – jak ovlivňuje lidské životy

Technický pokrok přináší stále něco nového. Nejrůznější novinky, pomůcky a materiály usnadňují a zpříjemňují lidem život. Platí to například o výpočetní technice, počítačích, tabletech a také tiskárnách. Ještě před několika málo lety to byla doména pouze firem a kanceláří, dnes má počítač již téměř každá domácnost, stejně tak přístup k internetu. Jednou z nejžhavějších novinek je 3D tisk.

Co je 3D tisk?
Odbornou řečí se jedná o proces, který se nazývá aditivní výroba. Znamená to, že se materiál přidává, na rozdíl od obrábění materiálu, kdy se z celistvého bloku naopak materiál odebírá, až zbude požadovaný tvar. Je několik metod 3D tisku. Nejpoužívanější a nejjednodušší technologií je „FDM“, při které objekt vzniká vrstvu po vrstvě natavováním tenkého proužku plastového materiálu. Jinak řečeno jde o tisk, při kterém se pomocí speciálního zařízení, kterým je 3D tiskárna, vytvářejí z vhodného materiálu (nejčastěji umělé hmoty ABS nebo PLA) trojrozměrné objekty.
Z principu 3D tisku mimo jiné také vychází technologie 3D per, která se stále více uplatňují i v domácnostech. Výrobci přicházejí stále s dalšími typy a s 3D perem dnes pracují už i děti.

Jaké je využití 3D tiskáren pro obyčejné lidi (využití v běžném životě)
Nejvíce se 3D tisku využívá v lékařství, ve strojírenství, v automobilovém a leteckém inženýrství a v řadě jiných oblastech průmyslu ke zhotovování součástek či modelů. Ovšem i pro běžný život má 3D tisk perspektivu a dosud nepoznané možnosti. Budete si moci sednout k počítači, zapnout 3D tiskárnu a vytisknout si například otvírák na konzervy, zarážku ke dveřím, utahovací klíč a řadu dalších praktických trojrozměrných pomůcek. 3D tiskárna doma bude znamenat možnost „tisknout“ na počkání hračky pro děti, nejrůznější součástky a náhradní díly pro domácnost, nebo třeba různé designové předměty a doplňky.

Využití 3D tisku a 3D tiskáren v podnikání, plusy a mínusy a v jakých odvětvích mají využití
Perspektivně počítají i české firmy s využíváním 3D tisku z kovu, namísto dosavadních plastů. Zatím jsou 3D tiskárny v českých firmách ve většině případech využívány hlavně na pokusy. Při zkoušení nových postupů a možností se rychle ukazuje, že v budoucnu se výroba bez 3D tiskáren neobejde. Podle průzkumů již dnes používá 3D tisk cca třetina firem a další se připravují realizovat tuto metodu nejpozději do pěti let.
Plusem 3D technologie může být usnadnění a zlevnění vývoje, ale i vlastní výroby řady produktů. Například ve společnosti Škoda Auto pomáhají 3D tiskárny s tvorbou prototypů a nových modelů. Vývoj se urychluje tím, že výrobce si potřebné výlisky může sám vytisknout a nemusí čekat na jeho dovoz od dodavatele. Dalším příkladem je letecký závod GE Aviation v Praze, kde se přešlo od výroby jednoduchých dílů ke komplexním. V novém leteckém motoru ATP je již více než deset dílů zhotoveno technologií 3D tisku, což snižuje hmotnost a urychluje výrobu.
Naopak brzdou v této oblasti je fakt, že řada firem nemá svůj vlastní vývoj a vyrábí něco, u čeho trojrozměrný tisk nedává při současných technologiích smysl.
Dalším mínusem může být fakt, že tak jako každá novinka, může se i 3D tisk dočkat zneužití například v podobě snadné výroby zbraní.

Lákají tě možnosti 3D tisku? Pak neváhej a navštiv eshop 3Dfil.cz, kde seženeš vše potřebné pro 3D tisk a začni experimentovat.
Změní 3D tisk naše životy a budoucnost?
Největším přínosem 3D tiskáren je, že dokáže vytvořit téměř cokoli. Pro praktický život může mít tato technologie význam v tom, že lze tisknout z ekologického plastu vyrobeného z biomasy. To může snížit odpadový plast, neboť v případě potřeba jej lze znovu proměnit v kompost. Ovšem nejen plast nebo kov, ale postupně bude možné tisknout ze skla, kovu, keramiky, písku, nebo také ze zlata či stříbra. Velký přínos může 3D tisk znamenat pro kosmonautiku a vesmírné lety, kdy bude možné si na vesmírné lodi tisknout náhradní díly nebo dokonce stravu. Ovšem nejen v kosmonautice se 3D tisk může uplatnit. Například má být v nejbližší době představena příprava hamburgerů, těstovin i cukroví. V budoucnu si pořídíte potřebné ingredience v prášku, nasypete do zásobníku tiskárny a vytisknete si třeba pizzu.

Zdroj: PR článek
 

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz