Chcete se stát učitelem? Zkuste nanečisto učit s Výlukou

 Chcete se stát učitelem? Zkuste nanečisto učit s Výlukou

Projekt Výluka nemá nic společného s vlakovou dopravou ale se zapojením mladých absolventů vysokých škol do školství. Mají tak možnost zkusit si „nanečisto“, co to znamená a obnáší být učitelem. Podobný projekt funguje už v Londýně a u nás se brzy taktéž stane úspěšným.

O čem Váš projekt je?
Cílem činnosti spolku Výluka je přitáhnout k učitelství lidi, kteří o roli pedagoga možná někdy přemýšleli, ale zatím nenašli čas či odvahu se do učitelství a samotných škol vydat. Chceme motivovat zejména mladé lidi, ukázat jim, že role pedagoga má význam a jedná se o (v jistém smyslu) poslání. Naším vlajkovým projektem je Výluka – zkus učit, kde si studenti či pracující mohou vyzkoušet roli pedagoga, a to na týdenním výjezdu na 2. stupeň základní školy. Zapojení účastníci prochází přípravou, nicméně i tak je týden na škole trochu „hození do vody“, což je ale záměr. Jak jinak poznáte, že se na učitelství hodíte, když ne ostrou zkouškou svých schopností? Na to pak navazuje projekt s názvem Začni učit!, který je zatím v začátcích, avšak jeho smyslem je podporovat lidi i nadále v jejich rozhodnutí stát se učiteli. Pomůžeme jim vybrat vhodný akreditovaný program, který jim dodá potřebnou pedagogickou kvalifikaci, a usnadnit jim obecně start ve školství. V budoucnu bychom se rádi zaměřili i na další skupiny, zejména na manažery a odborníky.

Kdo všechno patřil do Vašeho týmu?
Na úplném začátku jsme byly dvě, Jana a Sandra, kamarádky, které spolu organizovaly Studentský Majáles a které obě chtěly učit, ale nebylo, kde si to zkusit či získat informace v momentě, kdy již studujete jinou vysokou školu. Naším nápadem jsme nadchly Dominika, studenta historie, který s námi Výluku založil. Pak se přidávali a odpadali další, aktuálně je tým tvořen ještě dalšími pěti lidmi. Každý teď máme na starosti něco jiného jako v normální neziskovce – pedagogickou odbornost, IT, administrativu, účetnictví, komunikaci atd.; byť zatím vše děláme dobrovolně.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Nápad vznikl někdy na podzim roku 2014, kdy jsme, Jana a Sandra, vyrazily na výlet do Londýna a dozvěděly jsme se o existenci projektu TeachFirst, který vysílá absolventy vysokých škol učit na rok do vyloučených lokalit. Po našem návratu jsme hledaly podobný projekt u nás, ale nic jsme nenašly. A tak jsme se rozhodly, že si takový program vytvoříme samy, i když tedy v menším měřítku a tak trochu na koleni. Od té doby Výluka roste co do počtu absolventů i projektů.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Začaly jsme jako kamarádky, což se může zdát jako ideální výchozí pozice, ale úplně jednoduché to není. Shánění financí nebo odborníků, vymýšlení konceptů, neustále obhajování před všemi zapojenými subjekty, příchod a odchod spolupracovníků… Všechno si nese klady i zápory, které s kamarádstvím cloumají. Jsme obě velmi rády, že jsme to spolu vydržely a Výluka nás stále baví a dáváme do ní, co můžeme.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
My jsme zvyklé dělat si věci samy a po svém, což někdy trochu trvá. Nedávno jsme objevily kouzlo mentoringu. Dobrý mentor vás za jednu schůzku může posunout strašně moc dopředu. Asi by to šlo shrnout – pokud máte nápad, tak se nebojte jej sami realizovat, ale zároveň se nebojte kritiky od okolí, posílí vás.

Na čem pracujete teď?
Léto je pro nás ideální dobou pro hodnocení a reflexi uplynulého roku, shánění financí na rok další, třídění nových nápadů a aktualizace těch starých. Zaměřujeme se teď především na webovou databázi Začni učit, která by měla pomáhat potenciálním a začínajícím učitelům.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Foto: Jan Tichý

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz