Ekologická brčka ze slámy přináší startup We-Straw

 Ekologická brčka ze slámy přináší startup We-Straw

Nový projekt We-Straw chce odstranit užívání plastových brček a nahradit je ekologickými. Výborný nápad, jak můžeme pomoci už tak zaneřáděné planetě. Bližší informace se dozvíte v rozhovoru se zakladatelem Davidem Macháčkem.

O čem váš projekt je?
We-Straw brčka ze slámy jsou vůbec nejekologičtějším řešením jednorázových plastových brček. Denně se spotřebuje přes 500.000.000 plastových brček, a to pouze v USA. Náš cíl je do několika měsíců otočit situaci a plošně nahradit plast za We-Straw slámky, které jsou z žitného klasu. Jsou ekologické, jednorázové, kompostovatelné, rozložitelné a bez lepku. Máme certifikáty pro kontakt s potravinami, takže jsou naše brčka vhodná i do podniků.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Vše jsem začal sám, s podporou mé maminky. Po půl roce fungování, kdy jsem dodával We-Straw slámky do více než 30 podniků, jsem se rozhodl firmu zvětšit a přibrat tři nové členy – Milana Fořta, marketingového guru a specialistu na budování brandu; Hanku Fořtovou, zakladatelku Frusacku, což mluví za vše; a Pavlínu Zychovou, vystudovanou právničku, spoluzakladatelku firmy MyStay, která se specializuje na business development a obchod.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišel?
Na nápad jsem přišel sám. Vše začalo v kavárně, kde mi odmítli dát plastové brčko se slovy, že to hubí želvy. Doma jsem přemýšlel, jak to udělat, aby mi to brčko mohli dát. Z dedukce slámka – sláma jsem si řekl, že by to mohlo fungovat. Dále nebylo co řešit, šel jsem do toho naplno a nyní si přeji zbavit Evropu plastových brček.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Samotná příprava projektu byla stejná jako u jakéhokoliv jiného začátku. Nevíte, jestli to lidé budou chtít, a přesto si přejete uspět. Nejtěžší je obětování času, ale když se vám začne dařit, víte, že to byl dobře investovaný čas.

Co byste doporučil ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Život trvá v průměru 80 let. Každá hodina na této planetě je vaše šance, vaše možnost, vaše příležitost. Nemá cenu starat se o to, co si o vás myslí ostatní. Ostatní jsou většinou jen ovečky. Nemá cenu doma sedět a říkat si, já bych udělal to nebo to. Jakmile vidíte sebemenší příležitost změnit něco k lepšímu, udělejte to! Za hodinu už budete mít o hodinu méně času. Najděte to, v čem máte vášeň, propadněte tomu, věřte tomu a úspěch vás nemine. Je dokázáno, že směr vaší mysli udává směr ve vašem životě. Vždy říkám svým klukům: „Představ si, že sedíš na houpacím křesle, je ti 85 let a já se tě zeptám: Užil sis ten život?” Pokud odpoví ano, dělají vše dobře a mají mou největší podporu pokračovat ve všem, co dělají. Pokud odpoví ne, tak je jasné, že se bojí svých kroků, že jsou nejistí tím, co dělají. Přivolávají si to, aby je život ovlivňoval, a ne to, aby žili, jak chtějí. Řeknu vám mé oblíbené přísloví: Štěstí jsou využité příležitosti.

Na čem pracujete teď?
Na distribuci We-Straw slámek po celé ČR a Slovensku. Dále řešíme eshopy, obchodní řetězce, zásobování atd. Je toho nyní dost.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Foto: Eva Klegová

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz