Hodinový ajťák pomáhá s počítači seniorům

 Hodinový ajťák pomáhá s počítači seniorům

Senioři si často nevědí rady s moderními technologiemi, ale přesto je to zajímá a chtějí se to naučit. Právě pro ně je určena služba až do domu s názvem Hodinový ajťák. Časem také budou moci navštívit Showroom pro seniory, který je letos na pořadu dne. K projektu jsme položili pár otázek Tomášovi Hubálkovi.

O čem váš projekt je?
Moudrá Sovička je platformou pro spojení mladých a starších lidí při používání informačních technologií. Jsme nadšeni možnostmi, které nové technologie, aplikace, postupy a služby poskytují seniorům. Baví nás setkávat se se zajímavými lidmi, hledat řešení na jejich různorodé IT potíže a pomáhat jim lépe rozumět digitálnímu světu a ukázat jim, jak lze využít technologie při komunikaci, zábavě a vzdělávání. Našim hlavním posláním je hledat řešení ke zlepšení mezigeneračního spojení a snížení pocitu osamocení seniorů a to pomocí nových technologií. Naší prioritou je aktivní zapojení seniorů zpět do běžného život, za pomoci mladší generace, nových technologií a služeb, které vedou ke zlepšení a zjednodušení jejich životů a k možnosti zůstat déle ve svém přirozeném prostředí.

Hlavní činností spolku je poskytování služby „Hodinový ajťák“. Prioritou spolku je individuální přístup a pomoc uživatelům s novými technologiemi a službami, které umožní uživateli vést běžný život ve svém přirozeném prostředí. Podporujeme uživatele v zapojení se do nových komunit a předcházíme tak jejich vyloučení ze společenského života.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Na začátku jsme byli tři zakladatelé Tomáš Hubálek, Mirka Hubálková a Paul Kučera. Nyní je tým Moudré Sovičky složen z dobrovolníků a specialistů, kteří se pohybují v různých oblastech nových technologií a služeb, nebo se přímo podílejí na vývoji speciálních aplikací ze seniorské oblasti. Mají bohaté zkušenosti z různých technických oborů, sociální sféry a souvisejících služeb, svěřeneckých fondů, finančních a bankovních služeb, vzdělávání a vedení projektů.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Pomáhali jsme na různých počítačových kurzech pro seniory a v rámci diskuze se senioři ptali na otázky typu: „Jak se toto dělá ve Windows XP, nebo Windows 8? Víte, já mám doma jiný počítač a jiný operační systém. Přestala mi doma fungovat WiFi, nevíte, jak se to nastavuje? Mám tady takový starý telefon. Nevíte, jak se posílá SMS?“ Po čase jsme zjistili, že senioři mají opravdu pestrý svět mnohdy zastaralých zařízení, které potřebují udržovat při životě a nemohou si je donést na kurz, tak jsme si společně řekli, že by bylo fajn zajistit nejen hromadné kurzy, ale právě individuální pomoc, a to přímo u seniorů doma, přímo na jejich zařízení a přímo s tím, co opravdu potřebují. Tak vznikl projekt Hodinový ajťák a spolek Moudrá Sovička.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžší bylo skončit v práci a rozhodnutí začít se tomu, co nás baví, věnovat naplno.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Asi je to otřepaná fráze, ale věřte v sami sebe.

Na čem pracujete teď?
Hlavním projektem v roce 2017 je otevření „Showroomu pro seniory“. Cílem showroomu je zpřístupnit nové technologie a e-služby pro seniory na jednom místě, vytvořit místo setkávání mladších a starších generací nad různými tématy z oblasti informačních technologií, internetu a her. Přístup do showroomu bude pro všechny, kdo mají zájem si sám nebo společně vyzkoušet nové technologie a e-služby vhodné např. pro komunikaci, pro přístup na internet, ke vzdělání, k práci nebo prostě k zábavě. Prostory už máme, nyní hledáme partnery, kteří nám pomohou, buď finančně, nebo jinou formou zajistit naplnění showroomu technologiemi, případně poskytnout dar na provoz.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Related post

2 Comments

Leave a Reply

MámNapad.cz