Jak přestat vymýšlet nápady a začít tvořit

 Jak přestat vymýšlet nápady a začít tvořit

Také patříte mezi lidi, které velmi často napadají různé nápady a vylepšení? Možná jste se již dostali do další fáze, že si vytváříte seznamy různých nápadů, které byste někdy v budoucnu mohli realizovat. Sám jsem takových nápadů a vylepšení popsal v průběhu života několik papírů, ale ve výsledku mi to kromě chvilkové radosti nic nepřineslo. Jak se z této situace dostat a začít konečně tvořit?

Než se podíváme na konkrétní doporučení začal bych jednou citací od odborníka na osobní rozvoj Ivo Tomana. V jedné z jeho knih napsal na první pohled banální ale ve své podstatě velmi pravdivou větu: Úspěšní lidé dělají to, co ostatní nedělají. Oni skutečně dělají, nepřemýšlí a nevymýšlí pouze nápady. Mezi nápadem a úspěšným projektem je totiž obrovský kus cesty plných omylů a slepých uliček.

  1. Zjistěte, co je vaší vášní

Ze zkušeností vím, že se mi nejvíce dařily kreativní projekty, které mě nejvíce bavili. Ať už jsem připravoval výstavu svých fotografií, nebo různé hry pro ostatní, muselo mě to bavit. A koneckonců i tvorba magazínu Mámnápad.cz mě baví. Zaměřte se proto na to, co vás baví, v čem jste dobří. To je ta pravá oblast, ve které byste měli tvořit. Zde budete mít vysokou úroveň motivace. A ta je pro dotažení kreativích nápadu velmi důležitá. Pokud tápete v tom, co vás baví a v čem jste dobří, můžete si třeba udělat tento vynikající test silných stránek vaší osobnosti Strengths Finder. Nejedná se o zábavní test, jde o typologii, kterou vytvořili vědci z Gallupova ústavu.

  1. Udělejte si čas

Základem úspěšné realizace projektu je pravidelné a dlouhodobé úsilí. Vyhraďte si proto v týdnu pravidelnou dobu, kdy se budete projektu – vaší vášni věnovat. Říká se, že 21 dní je optimální doba pro vytvoření návyku. Pokud budete aplikovat pravidelné chvíle na vašem kreativním projektu po 21 dní, mělo by se vám povést v dalším úsilí setrvat.

  1. Radujte se z neúspěchů

Tato věta nezní na první poslech každému nejlépe. Mohli bychom namítat, že je to vyložený nesmysl nebo klišé. Já se domnívám, že obsahuje velkou moudrost. Pokud nás totiž na cestě při realizaci nápadu potká dílčí neúspěch, je to pro nás výborná příležitost se poučit a příště jít jinou cestou. Zároveň nás překonání této překážky posílí.

  1. Začněte hned teď

Pokud skutečně věříte svému nápadu, nic vám nebrání se hned teď zvednout od počítače a rozpracovat jej. Pokud má na světě něco vzniknout, dochází k takzvanému dvojímu vytváření: nejprve v myšlenkách ideálně na papíře ve formě různých plánů a návrhů a poté ve výsledném produktu v realitě. Začněte tedy tím, že si nejdříve sepíšete všechny myšlenky, které vás k vašemu kreativnímu projektu napadají. Poté můžete zkusit tyto myšlenky uspořádat ve formě mentální mapy.

Pokud nechcete zůstat pouze u planých slov a sepisování nápadů, zaměřte se na to, co vás baví a kde jste sami sebou. Vyhraďte si pro svou kreativitu určitý čas a počítejte s tím, že při realizaci narazíte na hromadu překážek. A teď konečně nazrál ten pravý čas se zvednout od počítače a začít.

Autor: Adam Novák
Autor se specializuje na inovace a aplikovanou kreativitu

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz