Jak vychovat vaše dítě aby mělo kreativní nápady?

Hledáte recept jak vychovat tvořivé dítě? Možná vás zklamu, ale zaručený recept neexistuje. V následujícím článku se pokusím shrnout, co říká literatutura a přidám několik praktických tipů.

Pokud si přejete, aby z vašeho syna nebo dcery vyrostl tvůrčí člověk, můžete se to pokusit ovlivnit. Některé výzkumy dokládají, že určitý typ výchovy způsobuje větší korelaci s kreativním chováním v dospělosti. Nejčastěji se vědci shodují v tom, že by rodiče měli ve výchově uplatňovat méně pravidel. Zkuste se zamyslet, která pravidla jsou skutečně důležitá, abychom děti ochránili před nebezpečím, a která jsme zavedli spíše proto, že je tak výchova jednodušší.

Významnou roli ve výchově kreativních dětí hrál humor, uznání a podpora v raném věku. To platí zejména, pokud bylo uznání prováděno jako ocenění, že dítě je mimořádně způsobilé k řešení problémů. Výzkumy dále říkají, že kreativní lidé měli jako děti více sbírek a připadají si jiní než ostatní. Zajímavý je také fakt, že tvůrčí děti bývaly pilnější.

Nechte své dítě tvořit

Pokud chcete rozvíjet kreativitu u dětí, vytvořte takové podmínky, aby se jeho talenty mohly projevit. Přihlašte dítě na různé kroužky výtvarného, dramatického nebo hudebního umění. Buďte vnímaví a pozorujte, který způsob tvorby preferuje a umožňujte mu se v něm rozvíjet.

Podporujte nezávislost

Nechte své dítě rozhodovat v každodenních záležitostech. Zeptejte se jej například kam chce jet o víkendu na výlet, nebo jak chce trávit odpoledne u babičky. Podpoříte tím nezávislost a autonomii, která je pro kreativitu významná.

Rozvíjejet dětskou imaginaci

Soustřeďte se na aktivity a hračky, které umožňují rozvíjet dětskou představivost. Velmi dobře tak například poslouží stavebnice (Třeba oblíbené LEGO). Čtěte dětem pohádky a vyhraďte si čas na společnou hru, budete trávit čas s dětmi a podpoříte tím jejich kreativitu.

Stimulujte děti novými věcmi

Největší zabiják kreativity je nudné prostředí, kde je vše stále stejné. Vytvořte svým dětem pestré prostředí, střídejte různé aktivity, které s nima budete dělat. Zkombinujte svobodnou hru se stále novými zajímavými podněty. Stimulovat ke kreativitě můžete také častějšími návštěvami různých muzeí a galerií.

Vytvořte dětem tvůrčí koutek

Pokud to s kreativitou myslíte hodně vážně, vyhraďte část dětského pokoje pouze pro tvůčí aktivity. Nechte v tomto prostoru dětem absolutní svobodu.

Nezapomínejte na sebe

Pro svě děti jste obrovským vzorem. Najděte si proto pravidelný čas i pro rozvoj své kreativity. Možná se stane, že se k vám vaše děti přidají a budete mít společný koníček. Můj děda například sbíral samorosty a vyráběl z nich různé vybavení do bytu. Bavilo mě s ním chodit po lese a hledat je.

Najděte si také čas a udělejte si svůj krátký brainstorming, co můžete pro rozvoje kreativity svých dětí udělat.

Adam Novák

Autor se specializuje na inovace a aplikovanou kreativitu

Zdroje:

Image courtesy of Kittikun Atsawintarangkul at FreeDigitalPhotos.net

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz