Jakub Vlček: Chcete pracovat na svém projektu? Zkušenosti vám žádná knížka nenahradí

 Jakub Vlček: Chcete pracovat na svém projektu? Zkušenosti vám žádná knížka nenahradí

Řada čtenářů nosí v hlavě nějaký svůj nápad nebo podnikatelský záměr. Někteří již podnikají první kroky. Patříte mezi ně i vy? Inspirujte se rozhovorem s koučem Jakubem Vlčkem na téma začátek, překážky a koučování.

Co pro tebe znamená téma začátek?
Pro mě je začátek, až když jsem rozhodnut, že se pustím do práce, že to pro mě má smysl a chci se tomu věnovat. Do té doby je to takový stav před spuštěním.

Jakým projektům se právě věnuješ?
Snažím se množství projektů omezovat, ale občas je to těžké. Kromě koučování je pro mě stěžejní pořádání hry Cashflow 101, ve které se věnujeme finanční gramotnosti, déle spouštím web easysite.cz, kde budou kompletní informace jak vytvořit web kvalitně, rychle a s úsměvem.

Pracuješ jako kouč. Napadají tě nějaké zajímaví tipy jak rozvíjet mladé startupisty nebo autory různých kreativních projektů?
Začít s osobním rozvojem jde mnoha způsoby. Čtení knih, to bych zařadil jako takové prozkoumávání terénu. Potom semináře a vzdělávací akce, tam lidé chodí, když mají něco načteno a chtějí se setkat s podobnými lidmi. Například na Naučmese.cz. Potom můžete využít kouče nebo speciální programy, které vás v relativně krátké době doslova vystřelí nahoru. Z poslední doby bych mohl zmínit videokurz Andyho Winsona.

Vraťme se zpátky k projektům čtenářů. Někdy dělám rozhovory s autory projektů, které po půl roce již nefungují. Jakým způsobem může člověk sám sebe motivovat, aby svůj projekt dotáhl do konce?
Držte se představy jak to bude vypadat, až projekt dotáhnete do konce. Prožijte ji všemi smysly a vracejte se k ní, jak často potřebujete. Pokud vás tato představa dostatečně nemotivuje, tak vytvořte lepší. Těžko dosáhnete něčeho po čem netoužíte celým svým tělem.

Na cestě za cílem nás však čeká řada překážek, jak je překonávat?
V prvé řadě je dobré si uvědomit, že překážky nejsou nic jiného než zkoušky. Zkoušky kterými život, osud, karma, říkejme tomu jak chceme, zkouší, zda ten náš cíl to čeho chceme dosáhnout vážně chceme, zda jsme tomu ochotni obětovat život, nebo nás zastaví kdejaká maličkost.

Jakou roli může v překonávání překážek sehrát koučování?
Jednou z věcí je motivace, přesněji vytvoření přesné představy dosažení cíle a dále v průběhu celé realizace. Stejně jak se vyvíjí váš projekt, se musíte vyvíjet i vy. Pokud na tom budete pracovat sami či v malém týmu, tak budete zastávat různé pozice. Budete budovat tým, tvořit váš produkt nebo službu, hledat cílový trh, propagovat, hledat investory, komunikovat s partnery.

A co ty? Máš za sebou taky nějaký neúspěch?
Rád bych řekl, že ano. 🙂 Neúspěch si představuji tak, že něčeho chci dosáhnout a nedosáhnu toho. Ano, takové věci jsem zažil, například když jsem začal číst knihy o tom, že každý může být bohatý, tak jsem se zapojil do síťového prodeje a neuspěl jsem. Neuspěl jsem ani podruhé ani po třetí. Když se však na to dívám s odstupem několika málo let, nelituji toho a nepřipadá mi to jako moje osobní selhání. Byli to zkušenosti, které vám žádná knížka nenahradí. Pokud neuspějete je důležité zamyslet se nad tím, zda to byl skutečně váš cíl nebo cíl někoho jiného a položit si otázku „Co si z tohoto neúspěchu mohu odnést.“

Řada lidí nosí v hlavě svůj nápad, ale většinou jej odkládají, nebo vůbec nezačnou. Co bys jim poradil?
Najděte svou motivaci, proč tento nápad realizovat a jak přesně to bude vypadat, když svůj nápad realizujete. Co vše se změní? No a pak už stačí jen sebrat odvahu a vylézt s tím na svět.

Co bys tedy doporučil čtenářům jako první krok?
Stejně jako při skutečném kroku. Zvednout zadek a jít do toho. Ale teď vážně, úplně první krok by mělo být zjistit co bude tím prvním krokem. Jestli je to promyslet obchodní model, promyslet produkt, najít někoho kdo mi s tím pomůže nebo se podívat jestli s mým nápadem již nepřišel někdo jiný. Možná pro vaši situaci bude prvním krokem něco úplně jiného a i to můžete řešit s pomocí kouče.

Děkuji za odpovědi, ať se ti daří rozvíjet své projekty i koučování. Více informací o Jakubovi najdete na jeho osobních stránkách.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz