Levné hypotéky definitivně končí!

 Levné hypotéky definitivně končí!

Stále váháte, zda financovat svůj byt či dům prostřednictvím hypotéky? Nepřemýšlejte o tom dlouho, levným hypotékám co nevidět odzvoní.

Už v říjnu 2019 začaly některé banky sazby hypoték zvedat. Na přelomu roku se k nim přidaly i ostatní banky. Navíc začaly postupně ukončovat všechny speciální akční nabídky jako výhodné úrokové sazby, poplatky zdarma apod.

Úrokové sazby hypoték porostou

Zatímco rok 2019 se nesl ve znamení poklesu úrokových sazeb hypoték, letos tomu bude jinak. Už dnes některé banky atakují hranici 3%. Na jejich výši má kromě zájmu lidí o vlastní bydlení vliv i nastavení základních úrokových sazeb v ekonomice, vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu, výše bankovních marží a vývoj na trhu státních dluhopisů.

Víte, že Česká národní banka začátkem února zvýšila základní úrokovou (repo) sazbu ze 2 % na 2,25 %? Právě od ní se odvíjí sazby tuzemských bank, které si nyní budou od centrální banky půjčovat dražší peníze. To znamená dražší hypotéku i pro vás.

Banky k financování hypotečních úvěrů využívají hypoteční zástavní listy. Aby přilákali dostatek investorů, musí tyto cenné listy nabídnout zajímavější výnos než bezpečné státní dluhopisy. Ty od poloviny srpna loňského roku vytrvale rostou, jejich vyšší výnosy tlačí na růst úrokových sazeb hypoték.

Co radí Miroslav Majer, zakladatel hyponamiru.cz? „Levné hypotéky na hranici 2 % definitivně končí. Banky vyprodávají poslední levné hypotéky, které rychle mizí. Získejte ji i pro sebe. Zagarantujte si úrokovou sazbu 2,09 % s pojištěním schopnosti splácet, 2,29 % bez něj. Sazby platí pouze do vyprodání slev, získají ji jen ti nejrychlejší.“

Zájemců o hypotéku ubude, nemovitosti nezlevní

Bankéři při nastavování úrokových sazeb hypoték zohledňují i aktuální poptávku po úvěrech na bydlení. Když klesne poptávka, ochota bank snižovat úrokové sazby roste. V dnešní době jsou ale marže hypoték tak malé, že pro výraznější pokles sazeb není moc prostoru.

O hypotéku mají zájem hlavně lidé žijící v prostředí rostoucí ekonomiky, kde je minimální nezaměstnanost a jejich výdělky rostou. Česká ekonomika ale zpomaluje, výdělky budou spíš stagnovat a nezaměstnanost se může zvýšit. Nejistota lidí roste, většinou se pak rozhodnou odložit pořízení bytu na příhodnější dobu.Náš tip: Chcete si sjednat novou hypotéku na byt či dům za výhodných podmínek? Chcete refinancovat tu stávající? Využijte ještě dnes služeb online hypotečních specialistů jednoho z nejprogresivnějších fintech startupů, kterývám nabídku i celý proces vyřízení zprostředkuje do pohodlí domova. Nebo si vypočítejte výši splátek pomocí hypoteční kalkulačky.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz