Malý, soběstačný a ekologický, to je sloveský smart-home ECOCAPSULE

Prosazovat inovace na poli architektury nebývá vždy jednoduché. Inspirativní v tomto smyslu může být projekt soběstačného domku ECOCAPSULE. Přečtěte si, co jeho vznik obnášel.

O čem váš projekt je?
Ecocapsule je designový soběstačný smart-home, vybavený solárními panely a větrnou turbínou. Je schopný sbírat dešťovou vodu, jakož i filtrovat vodu z přírodních zdrojů, což ho činí nezávislým na inženýrských sítích. Lidem tak umožňuje žít mimo civilizace téměř kdekoliv na světě. ECOCAPSULE je víceúčelové zařízení. Dá se použít jako dům, karavan, houseboat, hotel, či výzkumná stanice.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Na začátku tvořili tým Tomáš Žáček, jeho partnerka Soňa Pohlová a Tomášův bratr Igor Žáček. Všichni tři jsou architekti. Po letech do týmu přibyl designér Matej Pospíšil, později se tým rozrostl do své současné podoby, tvoří ho deset lidí.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Naše architektonické studio se v roce 2009 zúčastnilo americké soutěže Andes Sprout Society Idea Competition, jejímž zadáním bylo vytvořit nezávislou, energeticky soběstačnou obytnou jednotku pro umělce. Přihlášený projekt s obytnou plochou 25 m² byl asi čtyřikrát větší než je nynější Ecocapsula. Už tehdy vznikl základní tvar budovy, jakési vajíčko. Nechyběly ani větrná turbína, fotovoltaické články či systém čištění vody. Soutěž jsme sice nevyhráli, ale náš koncept zařadil portál Inhabitat.com mezi nejlepší projekty toho roku.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Těžko říct, co bylo nejtěžší. V různých fázích projekt představoval různé výzvy. Určitě nebylo jednoduché zorientovat se v možnostech a způsobech výběru investorů, protože v tom směru jsme neměli žádné předešlé zkušenosti. Ale zvládli jsme to.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtěj realizovat svůj nápad?
Hodně trpělivosti a vytrvalých lidí v týmu, kteří zvládnou i těžká období. A ať se spoléhají na vlastní úsudek.

Na čem pracujete teď?
Momentálně pracujeme na rozjetí mezinárodní distribuční sítě a připravujeme různé zajímavé doplňky k Ecocapsule.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať je váš smart-home úspěšný.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz