Monitorování včel vyhrálo akcelerační program 100-day Challenge

Vítězem akceleračního programu 100-day Challenge se stal projekt Forsáž. Tento brněnský start-up, který vymyslel, jak vzdáleně monitorovat stav včelstva, absolvoval 100 intenzivních dní programu, aby posunul své podnikání k úspěchu a stabilitě. V podzimním běhu inkubátoru, který organizuje Impact Hub, obstála myšlenka nejlépe v konkurenci dalších 11 nápadů.

Start-up Forsáž vznikl z iniciativy 5 nadšených Brňanů. Nyní už druhým rokem pracuje na projektu, který má umožnit hlouběji porozumět chování včel a jejich vztahu s ekosystémem. Vyvíjí přitom zařízení, které zaznamenává zvukové projevy včelstva, měří váhu úlu nebo jeho teplotu. Ze zjištěných dat kreslí grafy s aktuálními hodnotami a jejich vývojem v čase, zároveň vyhodnocuje příchozí zvuky a hledá vzory, které indikují změny v úlu. „Naše data ocení jak začínající, tak už zkušení včelaři. Pomůžou třeba včas odhalit oslabení včelstva, rojení, loupeže mezi včelstvy nebo začátek nektarové snůšky díky přírůstku na váze. Jedním z cílů je taky vytvořit expertní systém, který provede začínajícího včelaře jeho prvními kroky a dodá mu tím jistotu a zpětnou vazbu, kterou nepochybně při práci se včelami potřebuje,“ řekl Jan Dupal, jeden ze zakladatelů projektu Forsáž, jenž oslnil porotu 100-day Challenge nejvíce.

Tento akcelerační program z dílny sítě Impact Hub pomáhá přihlášeným projektům posunout se v průběhu 100 kalendářních dnů blíže k vysněnému cíli – k prosperujícímu a udržitelnému start-upu či podniku. Podzimního kola se zúčastnilo celkem 12 adeptů. Kromě Forsáže třeba moderní platforma pro cestovatele Europe-Journey, tiché knihy z plsti a bavlny pro děti Mukibooks, aplikace monitorující second-handy v okolí Thriftigo nebo Terapio, kde je cílem rozšířit nabídku online služeb psychoterapeutů v České republice.

Vítěz výzvy získává tříměsíční členství v síti Impact Hub a další možnosti rozvoje projektu pod vedením Petra Vítka, idea-makera akceleračního programu.

Zdroj: TZ Imact HUB

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz