Nápady na podnikání 1: Virtuální cestování, hodnocení škol, nátěr proti vandalům

 Nápady na podnikání 1: Virtuální cestování, hodnocení škol, nátěr proti vandalům

V novém seriálu Nápady na podnikání vám budeme přinášet nejčerstvější inovativní nápady ze světa. První díl představuje například virtuální cestování nebo kuriózní opatření proti vandalům.

Videa pro váhavé cestovatele

Určitě již znáte různé internetové projekty pro cestovatele, jako jsou ubytovací Airbnb či CouchSurfing. Turecký startup Lopeca přináší pro podobnou cílovou skupinu aplikaci, která umožňuje svým uživatelům navštívit různé kouty světa prostřednictvím smartphonu. Uvidíte tak vaši cílovou destinaci očima lidí, kteří zde žijí. Cestovatelé po registraci na webu nahlásí jaké místo z dané země chtějí vidět a kdy. Na druhé straně jsou obyvatelé daných lokalit, kteří jim místo podle požadavku ukážou. Samotný videohovor probíhá pomocí Skypu nebo podobné platformy. Byznys model projektu stojí na tom, že si Lopeca bere 25 % poplatku. V současné době činí 4,9 USD za pět minut.

Vědecky na hodnocení výuky

Jakým způsobem se měří kvality výuky ve vaší škole? Jestli se vůbec měří. Na tuto otázku našel odpověď bostonský startup Panorama Education. Společnost vyladila svůj měřící dotazník na 300 různých školách. Najdeme v něm otázky, které se snaží jít pod povrch. Například „Cítíte se ve škole bezpečně?“, „Pokud byste ve škole nebyli, všiml by si toho někdo?“. Dalo by se čekat, že v dnešní době budou tyto výzkumy provádět elektronicky. Nicméně Panorama sbírá data papírově, které následně digitalizuje a vyhodnocuje. Tuto cestu autoři projektu zvolili, protože se jim s danou cílovou skupinou nejvíce osvědčila.

Nečůrejte na zeď, nebo…

A na závěr něco pro pobavení. Poslední nápad je důkazem toho, jak je důležité se zaměřit na problém, které někoho pálí. Zde se jedná o obyvatele čtvrti St Pauli v Hamburku. Aneb jak s pomocí vědy potrestat lidi, kteří očůrávají zdi domů ve městě. Místní komunita se spojila s vědci a vymysleli speciální superhydrofobický nátěr. Pokud se tak místní opilec rozhodne vykonat na zeď svou potřebu, supernepromokavá zeď začne stříkat tekutinu nazpět. Pro více informací se můžete podívat na web projektu.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz