Obnovitelné desetiletí ocení projekty z obnovitelných zdrojů

 Obnovitelné desetiletí ocení projekty z obnovitelných zdrojů

Obnovitelné desetiletí – ocenění pro nejlepší projekty obnovitelných zdrojů v České republice je nový projekt iniciovaný Aliancí pro energetickou soběstačnost a Solární asociací. Cílem je upozornit na zajímavé realizované projekty v šetrné energetice, které vznikly pomocí vytvoření motivačního prostředí pro projekty obnovitelných zdrojů přijetím potřebné legislativy před deseti lety, ale také na nové nápady, které mohou posunout českou energetiku vpřed.


Ocenění Obnovitelné desetiletí má pět kategorií. Tři se týkají realizovaných projektů využití obnovitelných zdrojů v rodinných domech, firmách nebo městech z let 2006-2016. Dvě míří za novými nápady studentů nebo start up firem. „Využití šetrných zdrojů energie je výzvou pro vědu a výzkum i chytré nápady začínajících firem, proto je naším cílem upozornit vedle již realizovaných projektů na nové myšlenky, které mohou rozšířit využití obnovitelných zdrojů v příštích letech,“ říká Martin Sedlák, koordinátor Obnovitelného desetiletí.

Na budoucnost se zaměřuje kategorie Obnovitelný start up, která má za cíl podpořit nové firmy zabývajícími se technologiemi obnovitelných zdrojů například v kombinaci s IT, akumulací nebo elektromobilitou.

Studentům a absolventům vysokých škol je věnována kategorie Chytrá energie v diplomce, která je určena pro autory zajímavých nápadů využití obnovitelných zdrojů v diplomových pracích nebo disertačních projektů. Práce mohou být aktuální i z předchozích let. Důležité je, aby navrhované řešení umožňovalo využití v praxi, může se týkat jakékoli části sektoru obnovitelných zdrojů.

Vítězný projekt v kategorii Obnovitelný start-up získá odbornou právní konzultaci od právní kanceláře AK Doucha Šikola (4 hodiny) a slevu ze služeb dotačního managementu v hodnotě 30.000 Kč od společnosti Brain Logistics. Hlavní cenou pro vítězný projekt v kategorii Chytrá energie v diplomce je peněžitá odměna ve výši 20 000 Kč a zapůjčení elektromobilu Nissan Leaf na jeden měsíc.

Všichni autoři vítězných projektů dále získají prostor pro prezentaci svých prací: představení v celostátní příloze Deníku věnované ocenění Obnovitelné desetiletí (listopad 2016), možnost prezentace na parlamentní konferenci věnované šetrné energetice (prosinec 2016) a představení na konferenci věnované chytré energetice v rámci veletrhu Amper v Brně (březen 2017).

Pro start up firmy i studenty může být také atraktivní představení diplomových prací partnerům Obnovitelného desetiletí, jejichž zástupci z řad předních firmem české energetiky zasedají v odborné porotě. Jde například o ČEZ, Siemens, EY, Photon energy nebo UniCredit Bank a další.

Projekty lze nominovat pomocí formuláře na www.obnovitelnedesetileti.cz do 11. září 2016. Následně bude o projektech rozhodovat odborná porota složená z renomovaných expertů. Výsledky budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 13. října 2016 v Praze.

Při posuzování projektů bude kladen důraz na ucelená řešení, která zvyšují energetickou nezávislost, snižují výdaje za energie a šetří životní prostředí. Důležitým parametrem pro tuto kategorii je také míra inovací a unikátnost řešení.

Zdroj: TZ organizátora

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz