Projekt VeloBloud zaměstnává sociálně znevýhodněné občany

Opět zde máme další projekt zaměřený na lidi bez domova, a to bloudící kavárnu VeloBloud. V ní jsou zaměstnáváni právě tito lidé. A pokud uvidíte v Praze šaty visící na stromech, vězte, že je to akce právě této kavárny.

O čem Váš projekt je?

Bloudící kavárna VeloBloud je mobilní kavárna, kde zaměstnáváme lidi bez domova a snažíme se jim pomoci znovu se zapojit do společnosti.

Kdo všechno patří do Vašeho týmu?

Do týmu patří František Kusy, Kristián Szabó, Karel Hostomský, Sára Marton a Zsófia Folková. Naším prvním a zatím jediným zaměstnancem je Daria Nová.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?

S kamarády jsme pracovali jako dobrovolníci u různých organizací, a začali jsme přemýšlet o tom, jak by se dalo pomáhat ještě víc. Tak jsme se postupně dopracovali k nápadu mobilní kavárny, kde by mohli být baristy právě lidé bez domova. Inspirovali jsme se také kavárnou DobreDobré v Bratislavě, kde zaměstnanci jsou také tito lidé.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?

Nejtěžší asi bylo a pořád je dostat všechny povolení, které jsou potřebné k provozování kavárny. Museli jsme vyřešit živnost, hygienu, pracovněprávní otázky apod. Stálé tržní místo pořád nemáme. Pro toho, kdo to dělá poprvé, je docela obtížné dát dohromady všechny potřebné papíry a povolení.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad? 

Nevzdávat se 🙂 Realizace projektu je mnohem těžší, než se to ze začátku zdálo, pořád narážíme na problémy, se kterými jsme nepočítali. Ale podobně je na tom nejspíš každý projekt. Nesmíte se nechat odradit negativitou a neochotou ostatních, skoro všechno se dá vyřešit i jinak, než jste původně chtěli.

Na čem pracujete teď?

Momentálně jsme na Strossmayerově náměstí v Praze, kde prodáváme kávu. Dále jsme začali akci „Vem si mě“, v níž vážeme šaty po pražských stromech, aby si je lidé bez domova v případě potřeby mohli vzít. K iniciativě se může připojit každý, kdo má doma třeba starou šálu nebo cokoliv jiného.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz