Představujeme startup Entoo Realis: Komunitní a sociální síť pro základní a střední školy

 Představujeme startup Entoo Realis: Komunitní a sociální síť pro základní a střední školy

Mezi finalisty letošního ročníků Social Impact Award se probojoval i projekt Entoo Realis. Jeho záměrem je usnadnit komunikaci a spolupráci mezi učiteli, rodiči a žáky prostřednictvím informačního systému. Na otázky v rozhovoru odpovídal John Gealfow.

Co přináší projekt Entoo Realis?
Entoo Realis bude informační systém a komunitní sociální síť pro základní a střední školy. Hlavní myšlenkou, která nás od začátku vedla, je usnadnit komunikaci a umožnit spolupráci mezi učiteli, rodiči a žáky. Stávající „informační“ systémy prostě nedostačují. Slovo „informační“ je v uvozovkách, protože ve skutečně moc informací neposkytují. Je v nich spousta dat, které žákům ani rodičům nejsou k ničemu, přesto jsou jimi neustále zahlcování. Na druhou stranu informace, které by bylo potřeba přenášet, distribuovat možné není.
Nikdy nebudeme tvrdit, že nějaká webová stránka může být lepší než když si učitel a rodič spolu sednou a pobaví se. Potvrzuje se nám ale, že se tak neděje. Těm kladným případům, ve kterých se tak děje, velmi fandíme. My ale chceme být záchytná síť, když to takhle dobře nefunguje. Třeba protože rodiče nemají čas. V ten moment má nastoupit dobrý informační systém, který má nedostatek této komunikace nahradit. A zde je naše místo.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu a jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
S projektem Entoo jsme začínali dva – já a můj bývalý spolužák ze střední školy Ondřej Henek (má na starosti programování). Založili jsme jednoduchou webovku, která v té době měla sloužit pouze pro studenty Právnické fakulty Univerzity Palackého, aby spolu mohli spolupracovat, podporovat se ve studiu, vyměňovat si materiály, apod. Dá se tedy říci, že to byl takový web na míru. Po nějaké době fungování se k nám přidal David Polách, což je můj spolužák právě z této fakulty.
Původně byl náš záměr trošku jiný. Naším cílem totiž bylo hlavně pomoci. Na fakultě se nám pár věcí nelíbilo. Studenti dost hráli sami na sebe, skoro žádná spolupráce vyjma pár oddělených skupinek a k tomu nedostatek studijních materiálů ve škole. Proto jsme měli obrovskou radost, že Entoo tak uspělo. Zároveň jsme si ale byli vědomi toho obrovského potenciálu, že to studenty vážně přitáhlo, že se jim tato metoda spolupráce líbí a že Entoo aktivně používají. Entoo se stalo docela populární, jsou na něm prakticky všichni studenti naší fakulty.

Jakým způsobem se z úzce zaměřeného webu stal projekt pro ostatní školy?
Přemýšleli jsme, kam to posunout dál. A zde přišel kámen úrazu, protože nám to vůbec nešlo. Popravdě jsme byli amatéři – a ještě docela naivní. Uvažovali jsme, že by se z Entoo mohla do budoucna stát taková mainpage pro právníky. Celé jsme to chtěli financovat ze sponzorských darů od velkých advokátek. Dokonce jsme se s tím přihlásili i do Podnikavé hlavy. No a byl to docela fail. Aspoň teď zpětně to tak vidím. Sice jsme postoupili do finále, ale rozhodně to byl takový „eye-opener“, že možná ten náš projekt tak převratný není.
Prostě jsme si mysleli, že zvládneme něco dělat lépe, než co dělali lidi z profesionálních serverů jako Epravo.cz už dlouhou dobu. Teď zpětně musím říct, že to prostě nebyl dobrý nápad a možná by tehdy stálo za to si udělat lepší výzkum trhu a hlavně si uvědomit, kolik práce stálo za takovými servery a že to nebylo v silách našeho slabého týmu vytvořit něco takového. Museli bychom přijít s něčím extrémně převratným. Což opět zpětně mohu říct, že jsme nepřišeli a neměli jsme ani páru.
Tak jsme dál rozšiřovali klasické Entoo a snažili se dále pomáhat studentům, přidávali pro ně nové funkce, snažili se udělat pro ně Entoo co nejvíce přívětivé. Dost jsme se přitom naučili.
Velký posun nastal teď před Vánoci, kdy se o nás dozvěděla jedna nadace z Olomouce. Kvůli tomu, že tam pracují dvě studentky, které Entoo používají. Je to nadace, která se zaměřuje na pomoc dětem. A právě rozhovor s nimi nás přivedl na ten nápad. Komunikace škol s rodiči je špatná. Rodiče mezi sebou nekomunikují, hodně z nich nemá čas chodit na třídní schůzky. Uvědomili jsme si, kolik z požadovaných funkcí Entoo už plní. Tak jsme se rozhodli se do toho pustit.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžší asi bylo vždy opustit nápad, o kterém jsme si dlouhou dobu mysleli, že je dobrý a skvělý a úžasný. Ale ve skutečnosti to bylo něco, čeho jsme nemohli docílit. Prostě je to občas potřeba opustit a jít dál.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Prostě jít do toho. Nebát se. Měli jsme spoustu nápadů – těch dobrých i špatných. Na začátku se ale těžko pozná, jestli je ten nápad dobrý nebo špatný. Nezbývá než to zkusit. Udělali jsme hodně chyb a popravdě jsem rád za každou z nich. Vždycky jsme se mohli vykašlat na celý projekt a jít dělat něco jiného. Každá chyba nás ale něco naučila, jsme úplně jinde než jsme byli před pár lety.
Je lepší jít do toho, než pak za několik let litovat a přemýšlet, kde jsem mohl být, kdybych něco takového zkusil. Mohl to být vážně skvělý nápad, ale já to třeba nepoznal a nechal jsem to být. To nejlepší na projektech je zkušenost. I naprosto skvělý nápad se dá provařit, jenom protože prostě nevíme, co s ním. Proto je lepší jít do toho a vyzkoušet to – buď to vyjde, anebo se něco naučím a na příští nápad budu o to lépe připravený. Nejhorší pocit, jaký jsem kdy měl, bylo zklamání z toho že mám skvělý nápad, který jsem chtěl dělat, ale nemohl jsem ho realizovat, protože jsem sám nevěděl, jak na něj – a vlastně jsem to ani neuměl pořádně popsat ostatním.

Na čem pracujete teď?
Začátkem roku jsme založili spolek Nugis Finem, který sdružuje všechny naše činnosti. Hlavním účelem tohoto spolku je šíření právního povědomí ve společnosti – toho docilujeme jednak přímo podporou studia na právnických fakultách (provoz a vývoj portálu Entoo, organizace odborných seminářů, přednášek, workshopů a debat). Naše vize v této oblasti zní, že nechceme, aby o osudech lidí rozhodoval nekompetentní soudce anebo neznalý advokát – a pomoci tomu zabránit chceme už přímo na právnických fakultách).
Druhý pilíř naší činnosti je pak vzdělávání přímo veřejnosti. Náš největší současný projekt v této oblasti je příprava prvního českého MOOCu (hromadný online kurz). Spouštíme ho už příští týden – landing page je www.projektathena.cz. Bude to kurz, ve kterém experti na právo (profesoři práva, soudci Ústavního soudu, lidi z Ministerstva spravedlnosti) budou vysvětlovat srozumitelným a zábavným způsobem právo lidem. Tento projekt nám momentálně zabírá téměř všechen náš čas, v průběhu minulých měsíců jsme totiž nahrávali všechna videa, vymýšeli scénáře a programovali platformu, na které bude tento kurz probíhat. Na tyto aktivity plánujeme navázat přednáškovou činností.

Vidím, že nápadů máte opravdu spousty. Děkuji za odpovědi a přeji, ať se vám je podaří všechny úspěšně realizovat.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz