Představujeme startup Půjčím.to: Webovou půjčovnu od lidí pro lidi

 Představujeme startup Půjčím.to: Webovou půjčovnu od lidí pro lidi

Začalo to tím, že měl Jan Střálka doma jedno kolo navíc, které půjčil kamarádům. Nakonec z toho vznikl internetový projekt Půjčím.to. O tom, jak funguje a jaké těžkosti Honzu Střálku na cestě při vytváření potkaly, si můžete přečíst v článku.

O čem váš projekt je?
Zamysleme se nad tím, jakým způsobem věci využíváme. Spousta z nás vlastní například věci jako brusle nebo přívěs za auto, které nevyužívá každý den. Proč ale neušetřit na tom, že tyto věci budeme sdílet s ostatními? Na webu Půjčím.to můžete půjčovat věci všeho druhu lidem ve vašem okolí. Tím, že si stanovíte určitý poplatek za den zapůjčení, tak si trochu přivyděláte a třeba se vám i vrátí náklady na pořízenou věc. Na druhou stranu lidé, kteří tuto věc využijí jen občas, hodně ušetří, protože si ji nebudou muset kupovat a skladovat ji doma.
Vedlejším efektem je, že můžete poznat nové lidi stejných zájmů, kteří například také rádi bruslí a na příští aktivitu se můžete třeba domluvit společně.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Web jsem začal dělat sám, pak se ke mně připojil společník, se kterým bohužel spolupráce zakrátko selhala. Hodně se na projektu podílel kodér a grafik Ondra Krobot, kterého jsem si najal, a se kterým budeme společně pracovat i nadále. Chystám i spolupráci s dalším člověkem nebo lidmi, kteří by měli na starosti údržbu systému a uživatelskou podporu.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Kupoval jsem si v létě nové horské kolo a starší mi doma zůstalo. Nechtělo se mi to starší hned prodávat, abych měl doma i náhradní kolo. Pak jsem se párkrát domluvil s kamarády, co kolo neměli, že se společně projedeme a půjčím jim své starší kolo. Napadlo mě, proč neudělat platformu, která umožní lidem v okolí půjčovat si věci mezi sebou. Myslím, že většina z nás má doma alespoň jednu věc, kterou by mohl půjčovat. Tak proč nevytvořit takovou půjčovnu od lidí pro lidi? Nemá to však žádné omezení, na Půjčím.to mohou inzerovat jak běžní uživatelé, tak i profesionální půjčovny, které bych chtěl sdružit na jedno místo.

Co bylo na přípravě projektu nejtěžší?
Bylo těžké udělat z toho hotový produkt a jít vytrvale za cílem, který jsem si vytyčil. Z původně plánovaných dvou měsíců se stalo více než půl roku vývoje, kdy jsme se snažili inspirovat podle těch nejlepších a několikrát jsme se vrátili skoro na začátek, abychom něco udělali lépe. Pak se také rojí spousta pochybovačů, kterých člověk nikdy není ušetřen, když zakládá něco nového. Já věřím, že je to budoucnost a důkazem jsou podobné služby v USA nebo Francii, které se staly populární.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Buďte kreativní a dělejte to, v co věříte a sami byste to využili. Ale zjistěte si také něco o vašich zákaznících. Doporučuji navázat spolupráci s několika klíčovými partnery, kteří budou váš systém používat a testovat jej i v průběhu vývoje. Zastávám také názor, že projekt by se měl pořádně dodělat a až pak jej nabízet široké mase koncových uživatelů. Pokud to neuděláte, uživatelé budou zklamáni z nestabilního produktu a vy budete zmateně přeskakovat mezi vývojem a údržbou.

Na čem pracujete teď?
Neustále něco vylepšuji a chtěl bych se teď více věnovat marketingu a propagaci služby i samotné myšlenky. Je to teď trochu práce všeho druhu, ale provozování webů mě baví. Dává mi to svobodu realizovat stále nové a kreativní nápady.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se projekt daří úspěšně rozvíjet.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz