První český IoT EnvironHackathon se bude konat v Ostravě

 První český IoT EnvironHackathon se bude konat v Ostravě

Jak mohou životnímu prostředí pomoci nejnovější technologie? Odpověď na tuto otázku budou hledat účastníci ostravského IoT EnvironHackathonu. Každý z 10 týmů po 5 lidech bude mít ze soboty na neděli 24. – 25. září přesně 24 hodin na vytvoření vlastního životaschopného projektu. Akci zaměřenou na propojování neziskového sektoru, veřejné správy, podnikatelské sféry a technologických kapacit pořádá Fakulta EleVysoká škola báňská – Technická univerzita za spolupráce Nadace Vodafone a předchází ji otevřená konference na stejné téma.

V pátek 23. září, den před samotným hackathonem, proběhne v Gongu v Dolní oblasti Vítkovic konference na téma životního prostředí a moderních technologií, zejména internetu věcí (IoT). Internet věcí je nyní jedna z nejrychleji rostoucích oblastí ve světě IT a telekomunikací. Podle odhadů analytické společnosti IDC bude do roku 2020 zapojeno do internetu věcí až 30 miliard zařízení, dle studie Intelu dokonce až 50 miliard. V důsledku může IoT znamenat podobnou revoluci jako nástup mobilního telefonu.

Na konferenci vystoupí jak technologičtí specialisté, například Pavlína Zemanová, IoT Partner Manager Vodafone ČR, která je zároveň součástí Vodafone IoT Global Teamu pro Střední Evropu, tak i zástupci neziskových organizací orientujících se v problematice ochrany životního prostředí, jako například zástupci organizace Čisté nebe.

Vstup na konferenci je bezplatný, kvůli omezené kapacitě je však nutná předchozí registrace.

Sobota bude již patřit samotnému hackathonu. 10 týmů po 5 lidech bude mít ze soboty na neděli 24. – 25. září za úkol vytvořit vlastní životaschopný projekt, který skrze technologie napomáhá zachování či zlepšování životního prostředí. Pomáhat jim v tom bude desítka zkušených mentorů a facilitátorů, jak z byznysové, tak neziskové sféry, vč. některých přednášejících z předchozího dne. Dohromady budou mít 24 hodin na to vymyslet, navrhnout a posunout svůj projekt do podoby, kterou pak budou prezentovat porotě složené z partnerů soutěže.

Na rozdíl od klasického hackathonu je IoT EnvironHackathon v Ostravě nesoutěžní a jeho účast není omezena na programátory, naopak musí každý tým obsahovat alespoň jednoho zástupce všech tři rolí: odborníka na životní prostředí, experta na technologie i člověka s vhledem do byznysu/produktu či marketingu. Cílem je propojovat obory a zároveň zvýšit šance na úspěch konkrétních projektu. Nadaci Vodafone přitom velmi záleží na dalším pokračování na akci navržených projektů. Týmy, které chtějí v práci pokračovat, se budou moci přihlásit o speciální granty na další vývoj nápadů.

Přihlašovat se mohou jednotlivci i týmy na této stránce, z přihlášek pak organizátoři vyberou padesátku účastníků.

Zdroj: TZ Nadace Vodafone

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz