Robert Vlach: Nemalujme podnikání narůžovo

 Robert Vlach: Nemalujme podnikání narůžovo

Máte nějaký zajímavý nápad nebo podnikatelský záměr a nevíte přesně jak začít? Robert Vlach se jako konzultant publicista a lektor několik let věnuje systematické podpoře a rozvoji osobního podnikání. V našem rozhovoru s ním se dozvíte, jak vznikla tato myšlenka, jaké překážky mohou čekat začínající podnikatele a jak vůbec začít.

Jak vznikla myšlenka pustit se do podpory lidí na volné noze?

Náhodou. V roce 2004 jsem byl čtvrt roku v Mexiku a dostal jsem nápad, že podporu, kterou jsem do té doby poskytoval zdarma svým přátelům na volné noze, bych mohl rozšířit a podporovat všechny nezávislé profesionály v Česku, ať už publikováním kvalitních článků nebo prezentací jejich práce široké veřejnosti. V té době mnozí ještě považovali podnikání na volné noze za čistě okrajový fenomén. Teprve později se ukázalo, že je to jedna z možných podob práce budoucnosti. Například podle americké Freelancers Union je na volné noze až 30 % pracovní síly, tedy 42 miliónů Američanů. Je to ovšem jen kvalifikovaný odhad, přesná čísla nikdo nezná, u nás ani v Americe.

S jakými největšími překážkami jste se musel na své cestě odborníka vypořádat?

Náročné jsou určitě všechny krizové situace, o kterých podnikatel ví, že je musí zvládnout, jinak je zle. U mne je to navíc komplikováno tím, že se jako podnikatelský poradce setkávám s takovými situacemi velice často u klientů. Plyne z toho určitý stres, který jsem se musel naučit zvládat, hlavně pomocí životosprávy, pozitivní psychologie a spolupráce s vynikajícími lidmi. Díky téhle práci určitě nepatřím mezi popularizátory, kteří malují podnikání narůžovo. Podnikání je skvělé, ale jeho temná strana rozhodně existuje. Pro mne je úspěšný každý podnikatel, který to do pěti let nezabalí, nezadluží se a podaří se mu položit základy dobrého jména. Pak už se dá lítat hodně vysoko, ale ty začátky jsou nejtěžší.

Co byste doporučil lidem, kteří jsou zaměstnaní a obávají se udělat náročný krok stranou a stát se freelancerem?

Ve prospěch podnikání na volné noze hovoří to, že je to nejjednodušší přístup k podnikání vůbec. Kapitál je primárně osobní: znalosti, dovednosti, kontakty, silné stránky… Většině freelancerů stačí k podnikání chytrá hlava a počítač, který už beztak mají. Navíc podnikají na vlastní občanské jméno a nemusejí vytvářet umělý brand. Dobré jméno se budovat musí také, ale člověk k tomu nepotřebuje pokročilé marketingové dovednosti. A co bych doporučil? Rozhodně cestu nejmenšího odporu a rizika. Dejte na půl roku televizi (nebo herní konzoli) do sklepa a začněte při zaměstnání zkoušet, o kterou z vašich dovedností by mohl být na trhu zájem. Člověk nemusí hned dávat výpověď a pálit mosty. Spousta nezávislých profesionálů začíná postupně, při práci nebo při studiu. Jde to a je to dokonce často ta nejlepší možnost.
Napadá vás nějaký užitečný zdroj informací pro lidi, kteří se chtějí pustit do svého projektu a neví, jak začít?

Tohle je zdánlivě jednoduchá otázka, která má ovšem poměrně komplexní pozadí. Každý zájemce o podnikání by si měl především uvědomit, že podnikání není jedna věc. Je to obrovsky komplexní vesmír nejrůznějších přístupů k investování a vydělávání peněz. Každý z nich vyžaduje poněkud jiné know-how. To co funguje a platí pro nezávislého profesionála na volné noze, nemusí platit pro firmu s deseti zaměstnanci a naopak. Některé formy podnikání, jako například start-upy nebo podnikání umělců (které nesmí vypadat jako podnikání), vyžadují know-how, které je úplně specifické a není snadné si jej osvojit. Takže pokud byste se ptal na zdroje, součástí otázky rozhodně musí být i to, jaký typ podnikání máte na mysli. Ohledně podnikání na volné noze je nejsledovanější náš portál Navolnenoze.cz, živnostenské podnikání obecně dobře pokrývá server Jakpodnikat.cz, podnikání firem zase Podnikatel.cz – celkově vzato bych doporučoval hlavně naučit se rozlišovat mezi různými přístupy k podnikání a vybírat si zdroje, které jsou k tomu vašemu relevantní. Jinak vám hrozí, že budete sice aplikovat skvělé know-how, ale na úplně špatném místě. Jako business konzultant se s tím bohužel setkávám velmi často.

Plánujete teď v rámci komunity lidí Na volné noze nebo svého poradenství něco nového?

Jedna taková věc se právě rodí. Loni jsme založili pro naše členy freelance think-tank, který je pravděpodobně 1. svého druhu v Evropě. Jde o uzavřená setkání čtyřikrát ročně v Praze, Brně a Ostravě, kde máme za zavřenými dveřmi možnost diskutovat a sdílet zkušenosti. Celý formát ještě postupně vylepšujeme, hodně mě to teď baví a naplňuje.

Děkujeme za rozhovor a přejeme ať se nový nápad s freelance think-tankem podaří.

Foto: Martin Straka

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz