Šikne se!: Vyměňte své věci za jiné

 Šikne se!: Vyměňte své věci za jiné
Parta kluků se chopila nápadu výměny věcí a služeb zdarma, založila web Šikne se! a pořádá různé výměnné akce. Přečtěte si, jak jejich projekt vzniknul a v čem spočívá.
O čem projekt Šikne se! je?
Šikne se! je recyklo server věcí, služeb a událostí, které jsou zdarma, za výměnu, za odvoz či do 150 Kč. Tvoří ho obsah, ale především komunita lidí, kterým jsou sympatické myšlenky ekologie, recyklace, DIY stylu, výměnného obchodu a alternativ k nefunkčním systémům. Součástí projektu je i pořádání pouličních bazarů. Zatím jsem jich udělali 12 a nejbližší proběhnou 12.9. na Sofijském náměstí v Modřanech a 21.9. v Branické ulici v Braníku. Takovou třešničkou na dortě je pak každoroční věcná sbírka. Minulý rok jsme obdarovali, respektive návštěvníci našich bazarů obdarovali kojenecký ústav v Praze 4 a tento rok byl příjemce daru diagnostický ústav v Praze 4.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?

Jsme partička pěti týpků: Fung (deorganizátor, redaktor, gama tester), Seton (MySQL, PHP, hosting, systémák), Kablos (CSS, design, PHP, Java skripter), Jonáš (CSS, PHP) a Marcelus (redaktor). Tento nekomerční server provozujeme pod zastřešením neziskovky Spojené hlavy.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?

Hlavní inspirace přišla z legendárního klubu na Nyxu „Dám za odvoz nebo do 150 Kč“ (díky ID SHUT_UP). Tuto prvotní myšlenku jsme zkombinovali po vzoru již existujících serverů přebytečných věcí (kupř. www.rerere.cz) a obohatili ji ještě o nápad inzerovat nejen věci, ale i služby a události. To, že se pak aktivita přelila z virtuálního světa do reálného, byl už spontánní vývoj.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?

Konfrontace s neplánovanými výzvami typu: útok tureckého hackera, ne úplně ideální podpora open source redakčního systému ap., ale vlastně díky za to, aspoň se musíme pořád učit.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?

Nebát se, nekrást a prostě začít.

Na čem pracujete teď?

Ve stádiu vize je konkrétní „kamenná podoba“ projektu Šikne se! tj. prostoru-obchůdku, kde by šlo věci uskladnit a průběžně je prodávat/rozdávat/vyměňovat. Už jsme měli takový prostor rozjednaný v KarLabu v Karlíně s panem Evženem Bobkem, ale momentálně z toho sešlo, tak hledáme nové místo.

Šikne se!

Šikne se!

Related post

1 Comment

Leave a Reply

MámNapad.cz