VUT otevře laboratoře 3D tisku středoškolákům a jejich učitelům. Změří svoje dovednosti v digitálním navrhování

 VUT otevře laboratoře 3D tisku středoškolákům a jejich učitelům. Změří svoje dovednosti v digitálním navrhování

Funkční díly v letadlech nebo úchopové mechanické protézy – 3D tisk se rozšiřuje do rostoucího počtu průmyslových oborů a základní dovednosti 3D modelování a využívání 3D tisku už se začínají studenti učit nejen na univerzitách, ale také na středních průmyslových školách. Letos poprvé budou středoškoláci a jejich učitelé měřit síly v soutěži Autodesk Academia Design kromě 2D kreslení a 3D modelování také v prototypingu, kde 3D tisk využijí.

Soutěž hostí Ústav konstruování Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně (FSI VUT) 24. a 25. března. Do letošního ročníku soutěže, která je určená zejména pro studenty 2., 3. a 4. ročníků středních a také vyšších odborných škol a jejich učitele, se přihlásila více než stovka účastníků z celé České republiky. Prestižní CAD klání otestuje znalosti a digitální dovednosti studentů ve 2D kreslení a 3D modelování. Vůbec poprvé budou studenti soutěžit také v kategorii zaměřené na modelování prototypů, které si také pomocí metody 3D tisku vytisknou na špičkových přístrojích v laboratořích VUT.

„Tuto soutěžní kategorii jsme vyhlásili vůbec poprvé a to díky spolupráci s Ústavem konstruování FSI VUT, který středoškolákům umožní využívat vybavení svých laboratoří, především 3D tiskárny. Technologická revoluce jde kupředu a 3D tisk už je v průmyslových podnicích standardem. Začíná tedy pronikat i do výuky technických předmětů na středních školách, proto jsme se tuto disciplínu rozhodli poprvé v historii zařadit do soutěže. Studenti si mohou 3D tisk vyzkoušet v reálných podmínkách,“ uvedl Marek Rozehnal ze školicího střediska Computer Agency o.p.s., které soutěž Autodesk Academia Design pořádá už 23 let.

Soutěžní kategorie
1. 2D studenti (AutoCAD 2017)
2. 3D studenti (Inventor 2017)
3. Prototyping s využitím 3D tisku
4. 3D učitelé (Inventor 2017)

Studenti podle zadání vytvoří, navrhnou a pak také na 3D tiskárnách vytisknou svůj model a budou ho moct porovnat s výtvory ostatních soutěžících. Při práci využijí nejmodernější vybavení laboratoře, k němuž mají běžně přístup pouze studenti a výzkumníci z VUT.

Soutěžního klání se účastní nejen studenti, ale také jejich učitelé. „Mají možnost srovnat se s ostatními vyučujícími, ale také je to motivuje k tomu, aby na sobě pracovali a dále se vzdělávali. Je to prospěšné i pro vztah se studenty, kteří díky soutěži mohou ocenit dovednosti svého učitele,“ dodal Marek Rozehnal ze školicího střediska Computer Agency o.p.s.
Dvoudenní soutěžní klání se bude konat od 24. do 25. 3. na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně.

Zdroj: TZ VUT

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz