Zvládnuté ráno dělá produktivní den

Říká se, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Stejně tak i průběh celé ranní rutiny je důležitý a pokud vstáváte na poslední chvíli, rychle se oblékáte a mažete do práce nenápadně zapadnou do křesla pět minut po začátku pracovní doby, má to dopad na vaši psychiku. Tyto ranní vypjaté situace způsobují, že jste přes den podrážděnější a vaše produktivita klesá. Přitom stačí trochu si přivstat a jednoduše naplánovat své ráno.

Ráno je velmi důležitou součástí a určuje tempo a náladu celého dne. Podle Cathryn Lavery přitom stačí osvojit si několik ranních návyků, které vám pomohou nastartovat den. Catryn Lavery je CEO motivačního webu BestSelf.co a CalmTheHam.com, blogu zabývajícího se architekturou. Tu Catryn vystudovala na Glasgow school of Art v oboru Architektura.

Je také autorkou tipů, které by vás měly připravit na pracovní den a pomoci vám k většímu úspěchu. Podívejme se tedy, jak by měla podle Catryn Lavery vypadat vaše první hodina každého pracovního dne:

 1. Probuďte své tělo
Jako první byste měli vypít sklenici vody. 5-7 hodin bez tekutin poměrně dehydratuje tělo a není nic lepšího k nastartování metabolismu než sklenice ledově studené vody.

2. Dopřejte si 7 minut cvičení
Malé protažení hned po ránu upozorní svaly, že začíná nový den. Až zapadnete do pracovního šrumu, nebude to takový šok. Navíc cvičení nezabere více jak 7 minut a cviky jsou jednoduché. Inspirovat se můžete například zde. Existují i aplikace, které vás provedou ranním cvičením. Můžeme zmínit například 7 Minutes Workout.

3. Dejte si studenou sprchu
Jakkoliv to může znít hrozivě, je dokázáno, že studená sprcha po ránu má blahodárné účinky na mysl i tělo. Po studené sprše se budete cítit nabití energií. Poprvé to může být trochu šok, myslete ale na lepší zítřky – to vás zahřeje 🙂

4. Vyčistěte si ústa a vyberte oblečení
Po sprše je správný čas vyčistit si ústa a vybrat pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře. To vám přidá na seběvědomí a budete tak přes den jistější při plnění úkolů nebo komunikaci s kolegy nebo zákazníky.

5. Dejte si ranní kávu
Ranní káva postaví většinu lidí na nohy a většina z nás si bez ní neumí ani představit vstávání. Dopřejte si chvíli na šálek kávy. Pokud nechcete zahálet vůbec využijte čas než káva trochu vychladne a umyjte pár talířů nebo vyneste odpadky.

6. Přečtěte pár stránek
Je dobré si hned ráno přečíst například pár stran z oblíbené knihy. Čtení pomáhá nastartovat myšlenkové pochody a po příchodu do práce tak budete daleko bystřejší. Navíc knihy vždy podporovaly dobrou náladu.

7. Stanovte si úkoly
Každý z nás má na každý den několik úkolů, které musí splnit. Může jít o úkoly v práci nebo jen osobní maličkosti. Zapátrejte v paměti nebo použijte nějaké zápisky a rozmyslete si, co vše je v daný den potřeba udělat. Úkoly si můžete vypsat na papírek a dát jim priority. Budete tak mít přehledný seznam povinností, navíc očíslovaných podle důležitosti. Věřte, že úkol s číslem jedna si budete pamatovat i za tři dny. Čísla způsobí, že úkol označený jako nejdůležitější – tedy jedničkou – si přečtete nejvícekrát.

8. Promyslete si časový rozvrh
Seřaďte si úkoly podle obtížnosti a určete si čas na každý úkol. Nejsložitější úkoly (která bývají často těmi nejméně příjemnými) si naplánujte hned na ráno, kdy vaše produktivita dosahuje vrcholu. Když se hned ráno zbavíte těch nejméně příjemných úkolů, zbytek dne vám pak bude ubývat poklidným tempem při plnění banálních úkolů.
Schůzky, různé pracovní obědy nebo poradu plánujte spíše na pozdější část dne. Při takové schůzce si můžete odpočinout a v klidu probrat obchodní nebo pracovní záležitosti. Vyhýbejte se zbytečným konfliktům při rozhovorech a zkuste působit hlavně pozitivně.

Nenechte se ničím rozptylovat
Je obecně známou věcí, že plánování úkolů má dobrý dopad na vaši denní produktivitu. Snažte se dodržovat připravený program a nepřehazujte věci v průběhu dne jednu přes druhou. Chaos způsobí, že budete těkat mezi několika rozdělanými úkoly a žádný z nich nebude na 100% hotový ani v půlce dne. Soustřeďte se na jednu věc a pokud se nemůžete pohnout dále, udělejte si přestávku. Bohatě postačí pár minut na cigaretu nebo malou procházku. V klidu zapřemýšlejte proč se nemůžete pohnout dále a jak by se dal daný problém vyřešit. Když začnete nový úkol, ztratíte přehled v tom předchozí a bude trvat než se v problému znovu zorientujete.

Nekontrolujte neustále emaily, Twitter nebo Facebook. Naplánujte si vyřízení emailů na klidnější části dne. Facebook a Twitter počkají do odpoledne. Sociální sítě vás jen odvádí pozornost od práce a zdržují vás.
Pokud vás bílé Fko na modrém pozadí neustále dráždí, můžete použít některý z adonů do prohlížeče, který dokáží zablokovat nežádoucí stránky v pracovní době nebo na vámi zadanou dobu.

Doufáme, že vám pár rad přišlo vhod a pomůžou nastartovat váš den správným směrem.

Image courtesy of Feelart at FreeDigitalPhotos.net

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz