Kreslení pravou mozkovou hemisférou: Objevte v sobě umělce

 Kreslení pravou mozkovou hemisférou: Objevte v sobě umělce

Jak začít kreslit aniž byste měli talent? Moje výtvarná díla nestála za nic, kdykoliv jsem měl něco nakreslit, styděl jsem se. Vše vypadalo jako bych to kreslil v šesti letech. Proč někdo kreslí tak krásné věci a mě z toho vždy vyjde příšernost? Netrvalo dlouho a objevil jsem kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. To mě natolik upoutalo, že jsem po několika měsících zvažování vyhledal knihu, která by za zlomek ceny nahradila kurz. Našel jsem knihu, která vysvětluje základy kreslení pravou hemisférou, a začal jsem ve svém kreslení postupovat téměř mílovými kroky vpřed.

O co jde při kreslení pravou mozkovou hemisférou

Jistě víte, že mozek se dělí na dvě části. Na pravou a levou hemisféru. Každá zpracovává informace jinak. Levá je verbální a analytická, zatím co pravá je nonverbální a globální.

Někdy v průběhu dětství se stalo, že levá hemisféra, která byla mnohem více používána, se stala dominantní a má snahu řešit kreslení stejně jako všechno ostatní. Bohužel se na tento úkol vůbec nehodí. Její schopnosti vnímat prostor jsou omezené a příliš se na to nehodí. Při kreslení jde tedy o to dát prostor pravé hemisféře, která se na řešení takového úkolu hodí lépe.

 

Jak tedy začít?

Na začátku je nutné předložit levé hemisféře takové úkoly, které nedokáže vyřešit a jejich řešení převezme hemisféra pravá. Krásně se na to hodí kreslení vázy/profilu.

hemisfery

Nejprve nakreslíte obličej z profilu a poté ho dokreslíte z druhé strany tak aby vznikla váza. Při kreslení pojmenovávejte ty části, které kreslíte. Možná na sobě uvidíte, že se při kreslení budete zasekávat a bude docházet k takovým zvláštním konfliktům, protože uvidíte vázu, ale budete jí říkat kde má oči a nos.

Poté si můžete vyzkoušet kreslení vzhůru nohama. Jde vlastně o způsob jak zabránit levé hemisféře v pojmenovávání částí, které kreslíte. A tím i přenechání úkolu hemisféře pravé.

Dám vám několik tipů jak kreslit, které změní vaše výsledky.

 

  1. Mějte předlohu

Nezačínejte s kreslením z paměti. Vezměte si obrázek, kresbu nebo si postavte nějakou věc na stůl.

  1. Kreslete vzhůru nohama

Alespoň na začátku mějte předlohy vzhůru nohama. Pomůže vám to vypnout levou hemisféru.

  1. Nepojmenovávejte

Sledujte linie a jejich vztah. Nikdy jim nedávejte názvy jako ruka, oči nebo nos. Porovnávejte délku čar mezi sebou, jejich sklon.

  1. Klid

Jakékoliv vyrušení má neblahý vliv. Cizí hovor, televize to vše může vaši pozornost odvádět jinam a začne je řešit levá hemisféra. To mi nechceme.

Takže se toho nebojte, vezměte papír, tužku, gumu a jděte do toho. V kreslení se budete zlepšovat jen tím, že budete kreslit.

 

Jakub Vlček

Related post

4 Comments

Leave a Reply

MámNapad.cz