Představujeme NyrdenCore, jádro pro energeticky nulový dům

Zajímavý projekt, který v sobě zahrnuje tři slova: nezávislost, úspornost a ekologie. Pokud vás tyto pojmy v souvislosti s bydlením zajímají, zbystřete a přečtěte si rozhovor se zakladateli projektu.

O čem váš projekt je?
NyrdenCore, energetické jádro, je čistý off-grid koncept, který zajišťuje nezávislost staveb na elektřině, plynu, vodovodu a kanalizaci. Díky tomu je sen o bydlení na vodě, nebo v horách řešitelný. Sice zájemci musí počítat s vyššími náklady na pořízení jádra NyrdenCore, ale na druhou stranu je čekají velmi nízké provozní náklady. I ceny pozemků bez inženýrských sítí stojí méně. Takže ve skutečnosti v součtu hodně uspoří.

Kdo patří do vašeho týmu?
Jsme tři. Jan Blažíček, stavař s praxí ve stavebnictví, má na starost energetiku a hardware. Petr Javůrek, stavař s praxí při řízení projektů, zodpovídá za obchodní oblast. A do třetice Martin Wurst, právník s praxí ve stavebnictví, má na starost právní stránku projektu.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Dokonale zrekapitulovat, co všechno je v každém domě kdekoli na světě zdrojem energie, jaké energie a jakého množství a čím je podmíněné. Zrekapitulovat, jaké energie, kolik, kdo a co v domě spotřebují, aby život v něm splňoval všechny nároky, které dnes máme, a nebyl o odříkání. Respektovat výsledky náročných výpočtů, i když jsou i po důkladném ověření na první pohled překvapivé. Třeba že extrémní zateplení není pro energetickou bilanci domu a budoucí výdaje jeho obyvatel nic extra důležitého. Nebo že bazén není luxus, ale věc, bez které se při racionálním hospodaření s energií neobejdeme. Pokud tohle přijmete, asi máte v přípravě to nejhorší za sebou. Pokud nepočítám přesčasy…

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Dá se hovořit o třech bodech, které nás ovlivnily. Tím prvním byl dávný projekt, v němž jsme nezískali pro plánované stavby přístup k inženýrským sítím, i když vedly hned přes ulici. Dále jsme se také inspirovali v zahraničí – u domů Futuro House, u plovoucího domu Friday a nakonec nomádský počin ze Slovenska, Ford Bronco. A závěrem jsme díky výpočtům došli k definici „téměř nulové budovy“. Pod tímto si můžete představit budovu, jejíž energetická spotřeba je převážně pokrytá energií z obnovitelných zdrojů v okolí stavby.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Poradit se s rodiči. I když třeba nebudou mít pokaždé konkrétní radu, bezpochyby budou tušit, kudy cesta nevede.

Na čem pracujete teď?
Musíme dokončit technickou dokumentaci, některé detaily ještě čekají na svou přesnou specifikaci a už jsou zkrátka na řadě.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Foto: ČSJ

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz