Rozvíjejte svou tvořivost 2.: Zlepšujte

Podstatou tvořivosti je vytváření něčeho nového, co zde na světě nebylo. Výsledkem tvořivosti je určité zlepšení nebo i inovace. V druhém díle praktického rozvoje tvořivosti se proto zaměříme na zlepšování.

Slovo inovace je odvozeno z latinského podstatného jména „innovare“, které lze přeložit jako učinit novým nebo změnit. V dnešním díle seriálu o praktické tvořivosti se proto zaměříme, jak si každý den procvičovat svou schopnost zlepšovat věci kolem sebe.

1. Buďte škarohlíd

Abyste dokázali změnit věci k lepšímu, je třeba si všímat toho, co nefunguje. Zkuste se proto každý den zaměřit na jeden předmět a říct si, co by mohlo fungovat lépe. Vadí vám nepraktický tvar hrnku, který snadno vyklouzne z ruky? Obtěžuje vás příliš hlasitý vysavač? Jste na správné cestě! Nezapomeňte však, že se jedná pouze o dočasnou tréninkovou metodu a neztra’te váš optimismus.

2. Staňte se bláznivým vynálezcem

Nyní již máte hlavu plnou věcí, které vám ve svém okolí vadí. Je na čase s tím něco udělat! Představte si, že jste bláznivý vynálezce a máte možnost všechno kolem zlepšit. Poté zkuste najít co nejvíce všech možných cest, jak všechny ty obtěžující věci zlepšit.

3. Všímejte si pozitivních změn kolem sebe

Každý den cestou autobusem máte možnost z okna sledovat, jak se svět kolem vás mění. Zkuste se proto zaměřit na všechny pozitivní změny, kterých jste si den předtím nevšimli. Vedle toho, že začnete být citlivý k pozitivním změnám vás to může po ránu příznivě naladit.

4. Dávejte pozitivní zpětnou vazbu

Spolupracujete s někým dalším na určitém projektu? Dejte mu jasně najevo své potěšení, pokud se podaří něco zlepšit, nebo pokud přijde s originálním nápadem na zlepšení prostředí kolem vás.

Zlepšování je přístup k životu a patří mezi základní dovednosti praktické tvořivosti. Pokud vás napadají další cesty, jak tuto dovednost trénovat, napište ji do komentáře pod článkem.

Autor: Adam Novák

Autor se specializuje na inovace a aplikovanou kreativitu

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz