Brněnský FabLab získal již 530 kutilů

 Brněnský FabLab získal již 530 kutilů

Housle pro manželku, rostoucí stolek pro dceru nebo složité prototypy pro začínající firmy. První brněnská digitální laboratoř pro veřejnost FabLab má za sebou jeden rok fungování a velké množství zajímavých produktů, které v prostorách Jihomoravského inovačního centra (JIC) vznikly. Její přístroje za poslední rok vyzkoušelo přes 1 300 návštěvníků. Pravidelně výrobní laboratoř navštěvují stovky uživatelů. Desítky jihomoravských škol se účastnily exkurzí.

První rok laboratoř navštívilo 1 328 lidí. Pravidelnými kutily se stalo celkem 530 členů, kteří se zaregistrovali a nechali se proškolit, aby mohli se stroji pracovat. Populární jsou 3D tiskárny, kterých je v laboratoři jedenáct. Vznikají na nich třeba architektonické modely nebo je využívají studenti pro diplomové práce. Nejčastěji lidé pracují s laserovou řezačkou, s níž se podařilo vyrobit třeba rádio s meteostanicí, deskové hry a hudební nástroje. Návštěvníci v ní hlavně před Vánoci vyráběli dárky pro své blízké.

Pro složitější práci využívají kutilové i dílnu IoT. Třeba Tomáš Rozbořil pravidelně několik měsíců pracoval s platformou Arduino a v brněnské digitální laboratoři se mu podařilo vyvinout první pilotní produkty pro své podnikání. „FabLab nám pomohl hlavně v začátcích při vývoji prvních prototypů zařízení pro internet věcí. Teď už máme hotový hardware a software pro řízení chytrého osvětlení pro soukromý a veřejný sektor. Bez FabLabu by nám vše trvalo dlouhou dobu a museli bychom si mnoho vybavení pracně shánět,“ říká vedoucí projekce Českomoravská světelná, s.r.o. Tomáš Rozbořil.

Vytíženost digitální dílny vnímají i zřizovatelé JIC. Jihomoravský kraj se proto nedávno rozhodl dát peníze na pojízdnou laboratoř – mobilní FabLab. Ten má především inspirovat, přitáhnout mladé lidi k technickým oborům a podpořit v nich tvořivost. „Kamion s návěsem o výměře cca 47 m2 a vybavený přístroji bude jezdit po jižní Moravě a několik dní stát před školou. Očekává se, že si jeho vybavení vyzkouší zhruba deset tisíc žáků a studentů,“ vysvětluje manažer JIC FabLab Tomáš Mejzlík. Školení odborníci budou s mobilním FabLabem také přijíždět na nejrůznější festivaly a veletrhy po celém Česku. Digitální laboratoř na kolech by měla být v provozu od příštího roku.

Tzv. „osobní digitální výroba“ je oblast, ke které by správci brněnského FabLabu chtěli přitáhnout více lidí. Plánují proto spojit síly s organizátory prestižního festivalu Prototyp a upořádat ho na podzim v Brně pro tisíce moderních kutilů a návštěvníků.

Zdroj: TZ JIC

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz