Česká inovace už zná nejlepší projekty roku 2013, vítěze vyhlásí na Festivalu inovací

 Česká inovace už zná nejlepší projekty roku 2013, vítěze vyhlásí na Festivalu inovací

Česká inovace zveřejnila 18 finálových projektů, ze kterých budou na Festivalu inovací v pátek 14. 3. 2014 v Národní technické knihovně v Praze zvoleni vítězové všech soutěžních kategorií. Celkem se do třetího ročníku soutěže přihlásilo rekordních 127 inovačních projektů z nejrůznějších sfér průmyslu, obchodu, vědy nebo státní správy.

Finalisty v pěti kategoriích vybírala více než stočlenná porota složená z odborníků z firemní sféry, vládních institucí, aplikovaného výzkumu či akademických a vědeckých institucí.

V kategorii Inovační nápad určené jednotlivcům, studentům a studentským týmům bude o vítězství bojovat designérský návrh sprchové hlavice, která se nasazuje na ruku, čímž uvolňuje prsty. O ocenění v této kategorii se budou ucházet také dva vysoce odborné projekty – systém Mettinum pro dlouhodobou archivaci vzorků DNA při běžné teplotě a inovace umožňující produkci biodegradabilního plastu z odpadních surovin nepotravinového typu.

Začínající firmy a živnostníci spadají do kategorie Nadějná inovace, ve které se do finále probojoval projekt Mixturam, díky němuž si zákazníci na webu mohou namíchat směs vitamínů a bylinek na míru. Dalším finalistou této kategorie je unikátní beton propouštějící světlo pojmenovaný LiCrete. Trojici nejlepších projektů této kategorie uzavírá topný systém zabudovaný ve venkovních stolcích Galavito Thermotable.

V kategorii Inovační hvězda, ve které soutěží malé a střední firmy, uspělo speciální vozidlo pro tělesně postižené osoby na vozíku ELBEE. O vítězství se utká s novou technologií pro bezdrátovou komunikaci IQRF® a projektem s názvem Mobilní laserový gravírovací systém HCP20.

Velkým podnikům a korporacím je určena kategorie Inovativní firma, ze které porota do finále vybrala online platformu pro zapojení klientů do inovačních procesů Allianz Client Board, inovaci s názvem C-NAIL Patní hřeb, která nabízí nové řešení fixace zlomeniny patní kosti, a otevřenou flexibilní telematickou platformu Openmatics.
O cenu v kategorii Inovace ve veřejné správě bude bojovat inovační přístup při správě Národního parku Šumava a při práci s veřejností Nová tvář nebo Elektronické zpracování požadavků občanů města Studénka. Mezi finalisty se dostal také projekt Nabíjení Plzeňské karty prostřednictvím bankomatu.

Novinkou letošního ročníku je Speciální cena za společenskou prospěšnost inovace. Kandidáty na toto ocenění porotci vybrali napříč všemi kategoriemi. O cenu se utká speciální vozidlo pro tělesně postižené osoby na vozíku ELBEE, multifunkční antibakteriální nátěry se silným fotokatalytickým efektem s názvem Nano nejlepší čistička vzduchu a nová technologie výroby biouhlu z bioodpadů využitím odpadního tepla.

Vítězové všech kategorií budou vyhlášeni v průběhu Festivalu Česká inovace, který se bude konat v pátek 14. 3. 2014 v pražské Národní technické knihovně. Celkového vítěze napříč všemi kategoriemi zvolí sami účastníci tohoto největšího setkání inovátorů v Česku.

Zdroj: TZ ČIN

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz