CzechAccelerator 2011-2014 ocenil inovativní společnosti

 CzechAccelerator 2011-2014 ocenil inovativní společnosti

Agentura CzechInvest uspořádala 17. 9. 2014 v prostorách inkubátoru Wayra závěrečnou konferenci projektu CzechAccelerator 2011-2014. Konference se zahraničními hosty zhodnotila projekt na podporu inovativních společností jako velmi přínosný. Zúčastněné firmy získaly řadu zkušeností a dokázaly využít příležitosti a prosadit své projekty a produkty v zahraničí. Mezi nejúspěšnějšími firmami, oceněnými v projektu CzechAccelerator 2011-2014, jsou společnosti Ki-Wi Digital, Imagemetry a Idea RS.

Na konferenci byly zhodnoceny výsledky projektu a úspěchy firem. Společnosti uzavřely přes 30 partnerství a dohod o spolupráci, podaly 10 patentových přihlášek či ochranných známek, založily zahraniční pobočky, účastnily se a vyhrávaly prestižní soutěže zejména v Americe a Singapuru a v neposlední řadě získaly neocenitelné zkušenosti, kontakty a zpětnou vazbu od profesionálů z dané oblasti. „CzechAccelerator 2011-2014 hodnotíme jako velmi úspěšný projekt, který dokázal konkrétně pomoci 39 českým firmám prosadit se na globálním, vysoce konkurenčním trhu,“ říká Ing. Ondřej Votruba, který je pověřen řízením agentury CzechInvest a dodává: „Věříme, že stejně tak úspěšná bude i nová verze projektu CzechAccelerator 2.0, který by se měl rozběhnout v druhé polovině roku 2015. Agentura CzechInvest bude nadále podporovat mladé a nadějné české firmy.“

CzechAccelerator se dočká několika změn a vylepšení, a to zejména na základě zpětné vazby od samotných účastníků a také získaných zkušeností během jeho čtyřletého působení. Výběrový proces společností bude obohacen o tzv. Bootcamp neboli několikadenní intenzivní školení, který za účasti zahraničních a českých expertů zajistí výběr těch nejlepších společností a současně tyto firmy připraví na pobyt v zahraničí. „Plánujeme pokračovat v destinacích v USA a Singapuru. V Evropě uvažujeme o Londýnu“, zaznělo během prezentace Mgr. Luboše Matějky, který je pověřen řízením odboru podpory investičních projektů. Agentura CzechInvest bude podporovat start-up společnosti a nadějné mladé podnikatele i prostřednictvím dalších projektů, seminářů, workshopů, networkingových akcích zaměřených na podporu podnikavosti.

Zajímavé zkušenosti a příběhy firem, které se zúčastnily projektu, na konferenci doplnili také zástupci zahraničních inkubátorů a jiných institucí, kteří s projektem CzechAccelerator 2011–2014 spolupracovali od počátku, např. Alfredo Coppola, CEO inkubátoru US MAC ze Silicon Valley a Christa Bleyleben, ředitelka společnosti MassGlobal Partners. Součástí konference byla také diskuze na téma potřebnosti akcelerátorů a inkubátorů, které se zúčastnili Lenka Kučerová z inkubátoru Wayra, Jiří Beneš z investiční společnosti 3TS Capital Partners a Jaroslav Gergič ze společnosti GoodData. Diskutující se shodli na tom, že je nezbytné ukazovat úspěšné případy českých firem v zahraničí, např. úspěch Cognitive Security. Firmy díky tomu získají mezinárodní přehled, porovnají se se světovou konkurencí v oboru a také přenášejí své poznatky mezi místní podnikatelskou komunitu.

Nejlepší firmy oceněné v projektu CzechAccelerator 2011-2014
O své dojmy a zkušenosti se na konferenci podělili i samotní účastníci projektu, z nichž byly oceněny tři nejúspěšnější firmy.

1. místo – Aplikace pro seniory OSCAR
„První místo z oceněných firem nás velmi těší, máme obrovskou chuť pokračovat, prostředí akcelerátorů a inkubátorů je natolik motivující, že CzechAccelerator nám pomohl začít a rozjet naše ideje a my v nich budeme určitě pokračovat,“ říká k ocenění Tomáš Posker, CEO společnosti Ki-Wi Digital s.r.o. Původně brněnský start-up dnes působí kromě Brna také v Praze a USA. Společnost prorazila na trh s aplikací pro tablety a smartphony Oscar, která je určena seniorům a v současné době má své spokojené uživatele i u amerických seniorů (www.oscar-care.com).

2. místo – Forenzní analýza digitálních fotografií
Druhé místo v ocenění nejlepších firem získala pražská společnost Imagemetry s.r.o. (Verifeyed.com), která se do projektu CzechAccelerator 2011-2014 přihlásila s produktem sloužícím k forenzní analýze digitálních technologií. Společnost získala několik prestižních ocenění (soutěž Next Idea, Česká hlava 2012). CzechAccelerator 2011-2014 pomohl firmě najít způsob, jak komercionalizovat své produkty a dnes má firma, kromě pobočky v USA, několik obchodních a strategických partnerství. Imagemetry s.r.o. získala zakázky od velkých firemních klientů, zejména bank a pojišťoven v ČR i v Severní Americe.

3. místo – Cloudové řešení pro stavební statické výpočty a analýzu stavebních konstrukcí
Na třetí příčce oceněných firem se umístila brněnská společnost IDEA RS s.r.o., www.idea-rs.com, která vyvíjí a prodává software pro statické výpočty a analýzu stavebních konstrukcí. Unikátní produkt umožňuje projektantům při navrhování staveb využívat software odkudkoli přes web. Díky zapojení do CzechAcceleratoru 2011-2014 firma uzavřela dohodu o spolupráci s místním partnerem v Singapuru, podala patentovou přihlášku a pokračuje v byznysu i přes velkou globální konkurenci po celé Evropě a v Singapuru. V současné chvíli firma uvažuje o vstupu investora pro další rozjezd podnikání.

Závěrečná konference projektu se uskutečnila v inspirativním prostředí inkubátoru Wayra na Václavském náměstí. Konferencí provázel novinář pohybující se ve start-upovém prostředí Vojta Bednář.

Zdroj: TZ organizátora

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz