Divadelní festival Zlomvaz otevře celou DAMU

 Divadelní festival Zlomvaz otevře celou DAMU

Divadelní festival vysokých uměleckých škol ZLOMVAZ 2014 představí v hlavním programu mimo tradiční hosty z Čech, Slovenska a Polska poprvé inscenace londýnské The Royal Central School of Speech and Drama a utrechtské HKU Theatre, University of the Arts. Letošní ZLOMVAZ díky spolupráci s Pražským Quadriennale také do Prahy přiveze 8 exkluzivních workshopů, z nichž 6 povedou renomovaní zahraniční lektoři. 21. ročník ZLOMVAZU proběhne v prostorách pražské DAMU v termínu od 7. do 10. května.

Program letošního ročníku se skládá z 8 absolventských inscenaci, které budou odehrány v divadle DISK, a dalších 14 klauzurních projektů. ,,Díky spolupráci v projektu SharedSpace máme možnost program letošního ročníku Zlomvazu obohatit o dvě evropské umělecké školy. Z nově zúčastněných hostujících škol se návštěvnici mohou těšit na experimentální počin z Londýna We are (not) Michael nebo inscenaci v podání studentů z Utrechtu,“ říká děkanka DAMU Mgr. Doubravka Svobodová.

Spolupráce s Pražským Quadriennale přinesla i mimořádnou příležitost sezvat do Prahy lektory světového formátu. Workshop zaměřený na interakci s veřejným prostorem přiveze chorvatský performer Boris Bakal, známý svým projektem Shadow Casters, který mu vynesl několik mezinárodních cen. Dvojice scénografa Esteve Solera a architekta Jordi Queralta z Barcelony na Zlomvaze naváže na svůj workshop Against The City, který byl realizován více než 50 režiséry po celém světě a vyhrál francouzského Godota. Mimořádným hostem festivalu je pak Frank Totino, dlouhodobý spolupracovník kanadské legendy, improvizátora Keitha Johnstona, který představí nové tendence v improvizačním divadle. „Festival Zlomvaz představuje jedinečnou příležitost, jak konfrontovat naše studenty s aktuálním vývojem divadla ve světě,“ říká režisér a vedoucí katedry alternativního divadla Jiří Havelka, který se na výběru lektorů podílel. Kromě již zmiňovaných nabídne Zlomvaz workshopy světelného designu, hudební a divadelní produkce, edukativního divadla či uvolnění hlasu.

V rámci offprogramu se obnoví tradice legendárního fotbalového turnaje Zlomvaz Cup. Chybět nebudou ani koncerty kapel Vložte kočku, Wunder Bar Band, Jelení loje nebo Olats Otesoc. Jelikož DAMU je místem, kde vzniká nejen divadlo, představí se i kapely složené ze studentů školy. Prostor na střeše divadla DISK bude sloužit jako odpočinková zóna s barem a venkovní stage pro menší kapely či DJ’s. Festivalovou atmosféru podpoří i oblíbený taneční marathon, novinkou letošního ročníku bude výstava vzešlá z grafických návrhů vizuálu festivalu předložených studenty uměleckých škol z celé republiky.

Zdroj: TZ pořadatele

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz