Fotosféra: Oslava fotografie trochu jinak

 Fotosféra: Oslava fotografie trochu jinak

Do velkolepého nápadu zorganizovat fotografický festival se pustil Jan Hodač. Akce nabídla výstavy, různé workshopy a také řadu talentovaných autorů. O tom, jak se podařilo spojit zážitky a fotografii, si můžete přečíst krátký rozhovor.

O čem festival Fotosféra je?
Projekt Fotosféra i doprovodná soutěž fotomodelek Czech Beauty je o zavádění nových formátů zážitkových akcí kolem fotografie. Prošlapání této nové cesty je sice těžké a české publikum na to není tolik zvyklé, ale my se snažíme odvážně propojovat glamour modelingovou soutěž s prezentacemi slavných fotografů a zapojovat fotografy a návštěvníky volně do dění na festivalu.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Struktura týmu se časem měnila a tvořilo jej celkem více jak 10 lidí, manažeři, kreativci nebo lidé které prostě oslovila myšlenka vzít fotografickou akci z jiného konce.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Snažím se být vizionář a jsem přesvědčený, že fotoakce se dají pořádat i jinak než klasickou formou workshopu nebo veletrhu, jen že těžké zvláště v prvním ročníku na takovou akci přilákat dostatečné množství partnerů. Nicméně se nám podařilo díky bohatému programu a projekcím pozvat mnoho fotografických legend, osobností a fanoušků fotografie, které nemělo na české poměry obdoby. Pokračování už bude věřím díky atraktivním výstupům z akce jednoduší.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Příprava byla hodně náročná, trvala asi 8 měsíců v 5-6 základních lidech, v posledních týdnech často více jak 12 hod. denně, ale nejtěžší bylo překvapivě ustát kritiku, která se na náš festival snesla. Některé byly díky chybám z naší strany oprávněné, některé byly uměle vyvolané, ale že to bude tak silné nás překvapilo, nicméně myslím si, že vzbudit jakékoliv emoce v dnešní době je mnohem lepší než vyhodit 500 tis. za akci, která vyšumí do ztracena 🙂

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Za nápadem člověk musí stát, stůj co stůj a nést následky i za to co se třeba nepovede, to k tomu patří. Festival Fotosféra byl odvážný risk pustit se s nadšením do vybudování největšího fotografického festivalu a vsazení velkého balíku energie na jednu kartu. Ale jiná cesta nevedla , bez prvního náročného kroku se nedá nic originálního nebo kultovního vybudovat. Jako příklad mohu uvést mezinárodní festival tvůrčí fotografie Fotojatka mých kolegů z jižních čech, který úspěšně fungoval 8. let.

Na čem pracujete teď?
Je pár dní po festivalu takže teď pracujeme na tom, abychom shromáždili kvalitní výstupy z akce a zjistili, kdo takovému typu akce opravdu fandil, sbíráme informace, postřehy, fotky a vyhodnocujeme, defacto děláme přípravné tahy jak dál festival rozvíjet a s jakými lidmi. Někteří se za festival hned postavili a nabídli nám pomoc, své know-how a kontakty, věříme, že s doplněným týmem odvážlivců dokážeme postupně vytvořit něco pro české poměry výjimečného!

Více informací o festivalu najdete na webu projektu.

foto1 foto2 foto3Jan Hodač předal A.Kratochvílovi ocenění Fotosféra Award 2014

Foto: archiv Fotosféra

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz