Hledáte v týmu nápady? Nakreslete si je

Každý kdo navštěvuje galerie většinou opouští její prostory plný tvořivé energie. Někteří z nás se z obrazů a soch nechají přímo inspirovat k novým nápadům. Hledáte s týmem v práci nějaký zajímavý nápad? Řešíte složitý problém? Naučte se metodu, jak dostat takovou galerii do vaší zasedací místnosti.

Kresby umělců zpravidla poskytují velmi účinnou stimulaci k novým kreativním nápadům. Ještě kdyby tak na těch obrazech bylo něco, co se alespoň trochu vztahuje k našemu problému. Jednou z cest jak toho efektivně dosáhnout, je použít metodu kreativního myšlení drawing room.

K metodě budete potřebovat klidnou zasedací místnost, čtvrtky, fixy a lepíky většího rozměru. Drawing room se skládá z několika jednoduchých kroků:

  1. Prezentujte skupině oblast nebo problém, ve kterém hledáte nové nápady. Ujistěte se, že všichni zadání rozumí.
  2. Požádejte každého ze skupiny, ať nakreslí obrázek, který představuje řešení daného problému. Obrázek může být abstraktní i konkrétní. Talent není důležitý.
  3. Jakmile obrázky vytvoří, nalepte je na zeď na připravené flipcharty.
  4. Nyní otevřete své muzeum. Požádejte každého, ať postupuje soustředěně kolem obrázků jako v muzeu. Přitom ať se pokouší na lepíky zaznamenat všechno, co ho při pohledu napadá. Lepíky přidávejte k jednotlivým obrázkům.
  5. Nakonec si ve skupině představte všechny postřehy, které vás při procházení vaší galerií napadly. A pokuste se přitom přidat nové postřehy.
  6. Nyní se opět projděte kolem obrázků s lepíky a pokuste se v týmu vymyslet co nejvíce nápadů a řešení k vašemu problému.

Tato metoda je založena na vizuální stimulaci. Čím extravagantnější a humornější obrázky nakreslíte, tím více zajímavých nápadů budete mít. Hledání nových nápadů můžete také osvěžit tím, že určíte, kdo bude kreslit realistické a kdo naopak abstraktní obrázky. Přeju hodně kreativních nápadů.

Adam Novák

Zdroje:

Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net

ArthurVanGundy: 101 Activities for Teaching Creativity and Problem solving

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz