Ironing Ladies: Originální žehlící služba pomáhá nezaměstnaným

 Ironing Ladies: Originální žehlící služba pomáhá nezaměstnaným

Chtěli založit poradnu s partnerskými problémy a nakonec provozují žehlící službu, která zaměstnává ženy v invalidním důchodu. Přečtěte si rozhovor s Martinem Jůzou o sociálně zodpovědném startupu Ironing Ladies.

O čem váš projekt je?

Ironing Ladies spojují ženy handicapované na trhu práce s lidmi, kteří potřebují vyžehlit kvalitně a rychle prádlo. Tyto ženy jsou v invalidním důchodu, starají se o děti, jsou fixované na domácnost. My prádlo vyzvedneme u klienta, zavezeme jedné z našich paní a do 24 hodin vrátíme zpět, vyžehlené s láskou. Klient dostane prádlo zabalené v balíčcích jako dárky, přelepené samolepkou, na které je jméno paní, co prádlo vyžehlila. Na našem webu si pak může přečíst její příběh.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?

Honza Roháč a Martin Jůza

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?

Původně Honza přišel s nápadem na službu Vyžehli.to, fórum s poradnou s partnerskými problémy. Vzápětí jsme se dostali k myšlence samotného žehlení a vyzkoušeli jsme inzerátem trh práce. Zjistil jsme, že existují ženy, které si nemohou najít práci, jsou jednoduše nezaměstnatelné. A to jsme se rozhodli změnit.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?

Začít. Prošli jsme si několik velmi užitečných workshopů a akceleračních eventů (Social Impact Award, Rozbehni.sa), kde jsme si nadefinovali, co přesně chceme dělat. Udělali jsme si průzkum a začali vytvářet projekt v hlavě. Po několika měsících jsme začali testovat a po dalším čtvrt roce jsme spustili ostrý provoz. Všechny tyto fáze byly důležité a nevypustitelné, ale intervaly mohly být kratší. Ostrým provozem se služba otestuje nejrychleji a nejsnadněji. My jsme ale chtěli, aby zákazník s vyžehleným prádlem dostal zážitek, který mu žádná jiná prádelna nemůže dát. A to se nám podařilo.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?

Nebojte se začít konat, prodávat, organizovat, ať už se jedná o jakýkoli okruh činnosti. Když budete nápad držet ve vákuu a budete vymýšlet co nejlepší řešení ještě před tím, než si ho reálně ověříte na zákaznících, můžete po rozjezdu hodně rychle skončit. Mějte pevně danou filozofii, ale všechno kolem se nebojte organicky měnit. I když to bude bolet.

Na čem pracujete teď?

Máme domluvené žehlení pro zaměstnance ČSOB. V horizontu několika týdnů je zbavíme starosti s prádlem. Ve hře je také síť luxusních restaurací, pro které bychom řešili každodenní prádelní servis. Také nabíráme nové paní a nakupujeme jim nové žehličky, aby měli z žehlení opravdovou radost 🙂

Děkuji moc za odpovědi a přeji hromady šťastně vyžehleného prádla.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz