Kdo se stal nejlepším vynálezcem EU?

28. května byli vyhlášeni vítězové European Inventor Award 2013. V rámci této soutěže oceňuje Evropský patentový úřad jednotlivce, jejichž práce v oblasti inovací nejvíce přispívá ke společenskému pokroku a ekonomickému růstu. Vedle jiných se umístil například vynálezce LCD. Kdo byli další?

Vyhlašování probíhalo v Amsterodamu za účasti bývalé nizozemské královny Beatrix a evropského komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera. Ceny si odnesli vynálezci z celé Evropy. V rámci zvláštní kategorie zemí mimo evropu byl oceněn i tým z USA.

  1. Celoživotní přínos: Martin Schadt (Švýcarsko) – vynálezce prvního světového plochého panelu s tekutými krystaly LCD.
  2. Průmysl: Claus Hämmerle a Klaus Brüstle (Rakouskou) – za vynález tlumiče při zavírání dveří a šuplat umístěných v nábytku.
  3. Malé a střední podniky: Pål Nyrén (Sweden) – za vynález rychlejší, méně komplikované a levnější metody řazení DNA řetězce.
  4. Výzkum: Patrick Couvreur, Barbara Stella, Véronique Rosilio, Luigi Cattel (Francie, Itálie) – tým z francouzské univerzity za vynález nano-kapslí.
  5. Neevropské země: Ajay V. Bhatt, Bala Sudarshan Cadambi, Jeff Morriss, Shaun Knoll, Shelagh Callahan (USA) – za návrh a vývoj USB technologie.

Poslední oceněný získal cenu popularity. Jedná se o Španěla José Luis López Gómeze. Svou cenu si odnesl za unikátní konstrukci nezávisle řízeného kola, které se využívá ve vlacích. Předávání uzavřel prezident Evropského patentového úřadu Benoît Battistelli prohlášením, že ocenění vynálezci demonstrují evropský kreativní drive a duch.

Zdroj: tisková zpráva EPO

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz