MakersLab: Dílna zaměřená na 3D tiskárny dostupná pro každého

 MakersLab: Dílna zaměřená na 3D tiskárny dostupná pro každého

3D tisk nabývá v České republice čím dál více na popularitě. Pokud uvažujete, že byste tuto technologii rádi viděli v akci nebo si ji přímo vyzkoušeli, může pro vás být zajímavý projekt MakersLab. Jde o otevřenou dílnu 3D tisku v Praze. K projektu jsme položili pár otázek Tomášovi Michálkovi.

O čem váš projekt je?
MakersLab je 3D tisková dílna v Paralelní Polis otevřená veřejnosti. Seznamujeme veřejnost a firmy s 3D technologiemi a umožňujeme přístup k 3D tiskárnám. Něco jako internetová kavárna ale s 3D tiskárnami. Členové MakersLabu mohou využívat našich tiskáren a materiálů v dílně za snížené ceny. Modelujeme a tiskneme na zakázku, takže k nám můžete přijít pouze s nákresem toho, co byste rádi zhmotnili a my se postaráme o zbytek.
Každé pondělí také večer pořádáme pravidelné, volně přístupné 3D meetupy na různá témata týkající se 3D tisku a vším s ním spojeným. Na meetupy jsou zvání zajímaví hosté a odborníci z branže. Provádíme také středeční workshopy „Začínáme s 3D tiskem“, kde seznamujeme veřejnost s technologiemi 3D tisku, s tím, jak lze modely zhmotnit nebo vytvořit a to v českém i anglickém jazyce.
Ve čtvrtky se v MakersLabu setkávají lidé, které zajímají bezpilotní letouny – drony. Stavíme závodní indoor a outdoor drony. Využíváme k tomu i 3D tisku.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
MakersLab vedou Adam Jech a Tomáš Michálek. S během nám také pomáhají členové naší dílny.

makerslab

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Adam s Tomášem mají společnou vášeň pro 3D tisk, věří že tato technologie má velkou budoucnost, a proto se rozhodli předávat své zkušenosti dál. Chtěli vytvořit místo, kde se potkává česká 3D tisková komunita.

Jaké služby nabízíte návštěvníkům MakersLabu?
Členové mohou tisknout na našich tiskárnách a mají na výběr ze všech materiálů co máme v MakersLabu k dispozici. Děláme školení a workshopy. Skenujeme ve 3D, takže se u nás můžete nechat naskenovat a my vám třeba vytiskneme bustu. Modelujeme a tiskneme na zakázku od prototypů různých zařízení či šperků až po náhradní díly, které nelze koupit v obchodě.

Do jaké míry se liší například od zahraničního konceptu FabLab?
Jsme takový malý FabLab zaměřující se primárně na 3D modelování a 3D tisk.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžší jsou začátky. Vytvořit povědomí že existujete a co děláte. 3D tisk je velmi atraktivní téma, které veřejnost fascinuje, ale povědomí je stále dost nízké.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Aby o tom přestali pouze mluvit a začali konat. Je dobré mít jasno v tom co vlastně chce člověk dělat a proč. V opačném případě u toho často lidé nevydrží.

botky001

Na čem pracujete teď?
V rámci MakersLabu začínáme další projekty. Aktuálně řešíme druhý ročník české 3D print fashion show – fashion.STL (#fashionstlcz), jehož jsme organizátorem. Připravujeme také školu 3D tisku pro děti. Šíříme osvětu na konferencích a eventech. Naposledy jsme tisk a skenování ukazovali na Týdnu vědy Akademie věd ČR. A také třeba stavíme drony.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se vám myšlenky 3D tisku daří šířit.

Foto: Tomáš Michálek

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz