Nejlepší české inovace roku 2013 vyhlášeny

 Nejlepší české inovace roku 2013 vyhlášeny

Nejlepší českou inovací roku 2013 se stal unikátní beton, který propouští světlo, pojmenovaný LiCrete. Jde o první nosný materiál, který dokáže přenášet světlo skrze všechny své povrchy. Hlasovalo pro něj 33 procent účastníků Festivalu Česká inovace, který se konal 14. března v Národní technické knihovně v Praze.

Autorem vítězného projektu, který byl zařazen do kategorie Nadějná inovace určené živnostníkům a začínajícím firmám, je stejnojmenná společnost LiCrete, s.r.o. V tomto novém stavebním materiálu je do betonu zalitý patentovaný systém vnitřního světlovodu. Tato nová alternativa staršího českého řešení luxfer přináší nové možnosti v designu a architektuře – využití najde hlavně při stavbě dělících příček, nosných zdí, schodišťových stupňů a dalších prvků.

Vítězný projekt vzešel z vítězů pěti kategorií soutěže Česká inovace. Cílem soutěže i Festivalu je pomoci zajímavým nápadům uplatnit se na trhu, vzájemně jejich autory propojit a spoluvytvářet tak inovativní prostředí v Česku. V kategorii Inovační nápad určené jednotlivcům a studentům porota vybrala projekt týmu z Vysokého učení technického v Brně s názvem Bioplast PHA. Jde o technologii, při které je použitý fritovací olej převáděn pomocí bakterií na užitečný a zcela neškodný ekologický bioplast. Ten se pak v přírodě zcela rozloží za několik týdnů až měsíců.

V rámci kategorie Inovační hvězda, ve které soutěží malé a střední firmy, zvolila porota jako vítěze speciální vozidlo ELBEE pro tělesně postižené osoby na vozíku od firmy ZLKL, s.r.o. Řidič upoutaný na invalidní vozík nemusí do auta složitě přesedat – na místo řidiče zacouvá po rampě, kde vozík jednoduše zafixuje do speciálního zámku a spojí jej tak s rámem vozidla.

Velkým podnikům a korporacím je určena kategorie Inovativní firma, ve které uspěla inovace s názvem C-NAIL Patní hřeb od firmy Medin, a.s. Ta nabízí nové řešení fixace zlomeniny patní kosti pomocí hřebu a šroubů, které zajišťují stabilitu. Jeho zavádění přitom představuje minimální zásah do organismu.

Vítězem kategorie Inovace ve veřejné správě se stal projekt Nabíjení Plzeňské karty prostřednictvím bankomatu od Plzeňských městských dopravních podniků, a.s. Díky této inovaci si může držitel multifunkční městské čipové karty prostřednictvím samoobslužného systému integrovaného do bankomatů na svou kartu uložit předplatní jízdenku i vložit na ni elektronické peníze.

Novinkou letošního ročníku je Speciální cena za společenskou prospěšnost inovace. Toto ocenění získala nová technologie výroby biouhlu z bioodpadů využitím odpadního tepla. Biouhel je pak možné využít třeba pro zvýšení kvality zemědělské půdy.

Celkem se do třetího ročníku soutěže přihlásilo rekordních 127 inovačních projektů z nejrůznějších sfér průmyslu, obchodu, vědy nebo státní správy. Finalisty v pěti kategoriích vybírala více než stočlenná porota složená z odborníků z firemní sféry, vládních institucí, aplikovaného výzkumu či akademických a vědeckých institucí.
„Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo téměř dvakrát tolik soutěžních projektů než před třemi lety, kdy soutěž začínala. Rekordní byl i počet účastníků Festivalu, kterých se letos přišlo podívat více než 650. Stal se tak největší událostí pro inovátory v Česku. To dokazuje vzrůstající trend zájmu o inovace,“ říká ředitel České inovace Roman Šiser.

Zdroj: TZ organizátora

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz