Osvojte si denní návyky kreativních osobností (2)

 Osvojte si denní návyky kreativních osobností (2)

V předchozím díle článku o rituálech kreativních osobností jsme se setkali například s Markem Twainem nebo Ludwigem van Beethovenem. Kdo nás bude k produktivnější činnosti motivovat tentokrát?

Často diskutovaným tématem současnosti je bezpochyby prokrastinace. Prokrastinace však není nic nového. Musela s ní bojovat v historii i velká řádka kreativních osobností. Přečtěte si další sadu tipů pro vaši produktivnější tvorbu.

Netvořte doma. Vedle jiných se tímto heslem řídil například spisovatel John Cheever. Ráno vstal a vzal si oblek. Poté upustil byt a svezl se výtahem dolů. V přízemí pokračoval do suterénu, kde vešel do skladu. Zde se svlékl do boxerek a strávil své ráno psaním. Pro mě asi jeden z nejbizarnějších rituálů, o kterém jsem se dočetl. Otázkou je, kdo z nás by dnes chtěl zahajovat svou kreativní činnost takhle kostrbatě. Nicméně opustit naše domácí prostředí a samotný rituál přesunu jinam tvorbě prospívá. Ne nadarmo řada lidí na volné noze pracuje v coworkingových centrech.

Vyjímky však potvrzují pravidlo. Například americký spisovatel Truman Capote patřil mezi autory, kteří psali v posteli obklopeni jídlem, alkoholem a cigaretami. Alternativou k odchodu z bytu je tak udělat si doma jakési kreativní doupě, kde budeme mít v dosahu vše, co potřebujeme.

Tvorbu můžeme podpořit také vhodnou motivací. Například spisovatel George Sand při psaní v noci pravidelně ujídal čokoládu, David Lynch prováděl meditace dvakrát za den a Ludwig Van Beethoven pil kafe.

Mně osobně zabírá jako malý rituál vypití šálku čaje. Zároveň jej používám jako „dělítko“ mezi jednotlivými úkoly. Jaké podobné činnosti naladí a motivují v tvorbě vás?

Adam Novák

Autor se zabývá aplikovanou kreativitou a byznys inovací

Zdroje: Masson Currey Daily Rituals: How Artists Work, Sarah Green Carmichael: Daily routines of geniuses (hbr.org), Seb Enima: Daily Rituals by Mason Currey – review (http://www.theguardian.com)

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz