Představujeme high-tech dílnu FutLab, nový makerspace pro pražské kutily

Komunita kutilů v České republice stále narůstá. Právě pro ně se nyní V Praze otevírá další makerspace FutLab. Co dílna přináší a na jaké stroje se můžete těšit?

O čem je High-tech dílna FutLab?
Jsme technologická dílna pro kutily, kreativce, studenty a firmy, které se realizují v moderních technologiích, v angličtině makerspace.
Na rozdíl od běžných dílen, my jsme spíše technologická a čistá dílna. To znamená, že u nás zatím nenajdete soustruhy, pily a frézy. Za to zde najdete 3D tiskárny, lasery, plotter a termolis nebo elektro či šicí dílnu. Máme zde i možnost barvení a ponky na broušení či lepení různých dílů, ale do budoucna chceme mít i možnost oddělené špinavé dílny.
Momentálně fungujeme v pilotním provozu a jsme otevření asi měsíc.

Jakým způsobem FutLab funguje?
Jsme otevřeni většinu týdne a pro členy nabízíme zatím 3 varianty členství. Pro několik freelancerů nabízíme možnost coworkingu i dílny a vlastního stolu, použití ledničky a kávovaru. Aktuální novinky dáváme na naší Facebook stránku.
Pořádáme také různá školení a workshopy ohledně práce na našich strojích a vyrábění konkrétních zajímavých projektů (např. drony, roboty nebo IoT). Momentálně např. nabízíme školení 3D tisku a základy šití, ale časem chceme přidat i školení laseru, CNC a dalších strojů.
Nejsme jen komunitní dílna, ale nabízíme i služby jako 3D tisk na zakázku, šití nebo tzv postprocessing (následná úprava 3D objektů jako broušení, lepení, barvení).
Cílem je stát se prostorem pro moderní kutily/designéry a zároveň vzdělávacím střediskem v oblasti moderních technologií použitelných pro kreativní tvoření. Chceme také poskytnout místo a zázemí pro vznikající technologické startupy a freelancery v moderních technologiích.

Kdo všechno patří do týmu FutLab?
Momentálně tým tvořím já jako zakladatel a koordinátor, moje partnerka jako vedoucí šicí dílny a zároveň backoffice celého projektu a poté několik kolegů, kteří nám pomáhají v různých oblastech tak, aby dílna řádně fungovala.
Zároveň se už ozývají první lidé a členové, kteří se chtějí aktivně zapojit (ať už finančně, prací nebo jen předáním zkušeností) a my jim nabízíme možnost stát se členem realizačního týmu dílny, nebo jen členem dílny. Momentálně také hledáme školitele pro jednotlivé stroje a kohokoliv, kdo má dobré nápady a technické znalosti.

Co bylo na přípravě FutLab obtížné?
Nejobtížnější bylo sehnat vhodný prostor a poté být velmi trpěliví, protože jsme velmi dlouho jednali s původními majiteli o smlouvě. Nakonec jsme se na pronájmu nedohodli a museli jsme se stěhovat do jiných prostor, což nás výrazně zdrželo od otevření dílny.
High-tech dílny u nás zatím nemají moc vybudovanou podporu a zázemí od různých firem a institucí, proto je někdy složité jim vysvětlit přínos těchto makerspace prostorů, přitom v zahraničí to často bývají místa, kde vznikají nové firmy, vynálezy, nebo zajímavá umělecká díla ve spojení s moderní technologií.
Navíc když stát selhává v modernizaci školství a dalších institucí, pak je ideální příležitostí, aby tento prostor vyplnily právě různé makerspace, hackerspace a podobné kreativní místa, kde se mohou lidé vzdělávat a zároveň něco tvořit. Neříkám, že je to obtížné, ale bude to nějakou dobu trvat, než se stanou běžnou součástí nějaké aktivní a kreativní společnosti v 21. století.

Co byste doporučil ostatním, kteří plánují realizovat svůj nápad?
Aby si dobře svůj nápad promysleli a zjistili si pořádně, zda skutečně objevili díru na trhu, nebo vědí, jak nabízet něco lepšího a jiného než ostatní. Je to sice trochu známá fráze, ale na tom vykrvácí většina začínajících firem. Myslí si, že mají geniální nápad, ale ani si neudělají průzkum trhu a poté se diví, že o jejich nápad nikdo nemá zájem.
Když už vědí, že o jejich nápad bude zájem, pak bych jim doporučil následující:
• Dobře plánovat a mít vždy jasnou kontrolu ohledně financí.
• Stát si za svým nápadem a vydržet, i když vás ostatní odrazují.
• Nebát se dělat chyby a poučit se z nich.
• Obklopit se dobrými lidmi, kteří mají pro firmu přínos a nedělat vše sám.
• Věnovat se tomu, co vás baví a ostatní delegovat spolehlivým lidem či firmám.
• Nebát se být vizionář a jít proti proudu.
• Dělat podnikání za cílem zlepšení Česka a ne jen kvůli vidině krátkodobého zisku.

Na čem ve FutLab aktuálně pracujete?
Momentálně ladíme celý proces chodu dílny, nabíráme první členy a hledáme nové lidi, kteří se aktivně zapojí do našeho realizačního a školícího týmu.
Důležitou fází příprav je i navázání různých kontaktů na firmy či jednotlivce, kteří se s námi chtějí spojit a společně pracovat na nějakém projektu, či se jen vzájemně podpořit. Aktuálně také jednáme s vysokými školami na možné spolupráci.
Zároveň se připravujeme na největší festival pro moderní kutily Makerfaire, kde budeme vystavovat naše výrobky a prezentovat dílnu.
Aktuálně čekáme na dodání laseru, dále se snažíme získat podporu pro výběr nového CNC na Hithit a v neposlední řadě chystáme jednu novinku, která velmi obohatí naši dílnu, můžu jen prozradit, že to souvisí s kovem a keramikou.

 

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz