Představujeme startup Zákonomat: Každý může navrhnout zákon

 Představujeme startup Zákonomat: Každý může navrhnout zákon

Zajímavý projekt připravuje vítězný tým Social Innovation Campu 2013. Prostřednictvím internetové stránky bude možné navrhnout a podpořit nový zákon. To potom bude předložen poslancům a senátorům. O čem váš projekt je?

​Na čem je založený projekt Zákonomat?

Zákonomat by měl umožňovat všem občanům ČR navrhovat nové (či novelizovat stávající) zákony České republiky.
Základní princip Zákonomatu je, že spojuje nástroj veřejné online petice s aktivním lobbováním ve sněmovně. Zajímat bude jistě nejen jednotlivce, ale i neziskovky a jiné skupiny usilující o nejrůznější změny k lepšímu.

Zákonomat se dá se rozdělit do dvou fází:
Online část: Na webu Zakonomat.cz občan přidá svůj námět zákona (postačí laická formulace).
O jeho námětu hlasuje veřejnost, komentuje ho a neformálně připomínkuje. Pokud námět získá potřebný počet hlasů (kolik, to jsme ještě nestanovili), naši právníci ho promění – s ohledem na připomínky veřejnosti – v plnohodnotný návrh zákona, který poputuje do druhého kola hlasování.
Offline část:​ Pokud návrh v druhém kole získá potřebný počet hlasů (zatím jsme stanovili 10000), ujímají se ho naši ambasadoři, kteří zkontaktují poslance a senátory a skrze ně se ho budou snažit prosadit.
Ale chtěli bych předeslat, že celý projekt je stále v přípravné fázi a jeho podoba se ještě bude měnit i podle reakcí uživatelů a po uvedení do praxe.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
​Původní tým, který se zúčastnil soutěže SIC Award, tvořilo​ 12 lidí (studenti, učitel, programátoři, ekonomové etc.). Po půl roce z něj zůstali aktivní čtyři lidé. Momentálně je nás deset a tým stále rozšiřujeme – hledáme nové posily!

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
​Otec myšlenky, Jakub Mráček, se inspiroval úspěšným lotyšským projektem Mana Balss („Hlas lidu“), www.manabalss.lv​.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
​Projekt je stále v přípravné fázi. Nejtěžší je koordinace a motivace lidí, kteří na Zákonomatu pracují ve svém volném čase. Z naprosté většiny komunikujeme přes internet.​

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
​Sehnat opravdové nadšence, ochotné pracovat jen pro dobro věci.​

Na čem pracujete teď?
​Vytváříme web a několik pilotních návrhů, které se na něm objeví.​

Děkuji za odpovědi, ať se projekt podaří!

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz