První Startup Weekend v KoPlacu je za námi

O víkendu 19. – 21. června proběhl první Startup Weekend Brno. Jde o akci zastřešovanou komunitou UP Global ve spolupráci s Google for Entrepreneurs. Startup Weekendy jsou organizovány po celém světě již od roku 2007 a jsou určeny zejména pro jedince, kteří si chtějí vyzkoušet roli podnikatele během jednoho víkendu. Účastníci si mohou osvojit velkou škálu dovedností potřebných k podnikání a úspěchu ve světě byznysu.

Výhodou je odborná pomoc a dohled profesionálů z řad investorů a podnikatelů, kteří předají své cenné zkušenosti. Velkým plusem je také získání nových přátel a kontaktů při sdílení nápadů, vizí a zkušeností s ostatními.

O organizaci akce Startup Weekend Brno se postaral šestičlenný tým dobrovolníků z coworkingového centra KoPlac. Během necelých tří měsíců měli za úkol zajistit prostory, pozvat zajímavé mentory a především nalákat účastníky. „Vysvětlit lidem, co Startup Weekend vůbec je a přesvědčit je o zajímavosti a přínosnosti celé akce nebylo vůbec jednoduché,“ popisuje hlavní organizátorka Michaela Oravová, „lidé v Brně jsou nedůvěřiví a častěji navštěvují akce, které mají za sebou již několik úspěšných ročníků. Postupně se nám však daří budovat komunitu lidí, kteří sdílejí naše nadšení a vize.“

Na prvním ročníku v Brně se sešlo 26 účastníků a 12 mentorů. Většina z nich byla z České republiky, přijeli však také nadšenci z Rakouska, Austrálie, Peru, Velké Británie, Filipín, Polska či Slovenska. Průběh celého víkendu byl v režii zkušeného facilitátora Michala Maxiana, přiděleného komunitou UP Global. V pátek večer účastníci odprezentovali svoje nápady na vytvoření např. mobilní aplikace či jiné služby, poté vytvořili 5 týmů a celý víkend pracovali na zvolených nápadech. V neděli proběhly závěrečné prezentace, během kterých týmy představily své hotové projekty odborné porotě, která hodnotila kvalitu podnikatelského plánu, volbu cílové skupiny, grafické zpracování a realizaci nápadu. Zvítězil tým mySmarties se zábavnou aplikací propojující problémy dospělých a úžasně jednoduchá řešení dětí. Druhý nejlepší tým Coderhood se zaměřil na mezeru na trhu – nedostatek developerů. Jejich developerská škola má pomoci IT společnostem při hledání nových zaměstnanců.

Role mentorů se ujali zakladatel firmy GINA Software Boris Procházka, Antonín Moravec ze společnosti Kentico Software, specialista na marketing a PR ze Studentreality.cz Ondřej Dufek, zakladatel ICT klastru v Polsku Marcin Jablonski, investor a zakladatel Cash Flow klubu Petr Sluka, profesionální kouč Carl Youssef z Amber Training & Consulting, zakladatel úspěšného startupu Reinto Milan Seitler, zástupce společnosti BIC-R&D, s.r.o. Luděk Kühr, specialista na oblast firemních strategií Jiří Slezák a Jakub Pacanda, který se aktuálně dostal se svým Startupem BEZNatlaku.cz mezi TOP30 v soutěži Vodafone Nápad roku 2015.
Svou zkušenost s prvním Startup Weekendem popisuje na svém blogu jeden z účastníků Maxim Dužek: „StartUp Weekend je možnosť mladých ľudí odprezentovať svoje nápady, vytvoriť si svoje teamy s tými správnymi ľuďmi (marketingovými špecialistami, business partnermi, developérmi, atď.) a povýšiť ho na novú úroveň, poprípade ho priamo počas StartUp Weekendu zrealizovať! Ďalej je to stretnutie všetkých kreatívnych, cieľavedomých ľudí, ktorí vidia vo svojej budúcnosti podnikanie a sebarealizáciu. Ak všetky tieto aspekty skĺbite so zábavou, skúsenosťami a úžasnými organizátormi z KoPlacu (ĎAKUJEME!) nemáte nad čím premýšľať a bez váhania StartUp Weekend navštívite!“

Aby celá akce mohla být uskutečněna, bylo nezbytné získat partnery, kteří by organizačnímu týmu pomohli událost zafinancovat. Velké díky tedy patří coworkingovému centru KoPlac, které poskytlo prostory na celý víkend a společnosti SMART BUZZ, která přispěla finanční částkou na stravu účastníků a virtuální pracovnou. Dále společnosti Kentico Software, která zajistila krásná trička pro všechny účastníky a zejména hlavní cenu pro výherní tým: jednodenní kiteboardingový kurz. Dalšími cenami byl poukaz na responzivní web od společnosti Reinto, poukazy na služby od společnosti New Wave Service a také pracovní prostor v coworkingovém centru KoPlac.

Společnost Smart Network umožnila představit Startup Weekend Brno členům svého klubu a hostům Business rána. „Akce se vydařila nad naše očekávání, největší odměnou pro nás byly úsměvy na tvářích účastníků, když v neděli večer odcházeli z KoPlacu“, zhodnotila akci organizátorka Lenka Kührová. „Na jaře 2016 chceme zorganizovat další ročník pro více účastníků.“

Zdroj: TZ organizace

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz