Setkání pro kreativitu ve veřejném prostoru

 Setkání pro kreativitu ve veřejném prostoru

V pátek 29. 11. se v prostorách Era světa (Jungmannovo nám. 6, Praha 1) sejde šest inspirativních projektů, které z vlastní iniciativy mění svoje okolí k lepšímu.

Pražané iniciativně přicházejí s vlastními nápady, jak vylepšit své okolí a jak jej učinit příjemnějším pro život. Na Smíchově přetvářejí vybydlenou nádražní budovu ve sportovní centrum pro širokou veřejnost, v Troji využívají prostory staré zahrádkářské kolonie ke společnému zahradničení. Ve Strašnicích zvelebují vnitrobloky, vytvářejí v nich místa pro sousedská setkávání nebo v nich třeba jen zasadí bylinky místo plevele. A jinde zase vymysleli, jak se kreativně vypořádat s ošklivými plastovými PET lahvemi.

Autoři projektů přiblíží, co pro ně znamená pojem „domov“. „Touto akcí chceme dát prostor především těm, pro které domov nekončí u prahu jejich domácnosti, ale neváhají pro své okolí propotit nejedno tričko“, říká Jitka Šnobrová, zakladatelka projektu Souseďme se. A proč bačkory? „Cizinci často nechápou, proč se u nás mají přezouvat. Přitom právě přezutí do vlastních bačkor znamená, že se někde cítíme bezpečně a máme toto místo rádi“, vysvětluje Alice Rezková z iniciativy Uličník.

V bačkorách budou o svém „domově“ hovořit následující projekty:

I Spy – městské hry ve veřejném prostoru
Radlická 125 – sportovní centrum vznikající ze zanedbaného objektu
Zeměloďka – komunitní centrum stavěné z odpadu
Děsír – Děti sídlištní recese a ReKola – bike-sharingový projekt
Komunitní zahrada Kuchyňka – komunitní zahradničení v praxi
Útulné Strašnice – zlepšování veřejných prostor ve čtvrti Strašnice

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz